ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’yi ABD federal hükümetinin CARES Yasası Ücretler Destek Programını (PSP) Mart 2021’e kadar uzatmak için bağımsız bir tasarıyı hızla onaylamaya çağırdı. Hareket, daha büyük bir COVID-19 yardım paketine yönelik müzakerelerin durdurulmasından sadece saatler sonra havayolu endüstrisinde yeni bir iyimserlik havası yarattı.

Trump, 6 Ekim’in son saatlerinde Twitter’da şunları yazdı: “Meclis ve Senato, Havayolu Ücret Desteği için 25 Milyar Dolar’ı ve Küçük İşletmeler için Maaş Çeki Koruma Programına 135 Milyar Dolar’ı Cares Yasası kapsamında HEMEN Onaylamalıdır.” . Bu para hazır ve şimdi imzalayacağım! ”

Başkanın yorumları, o günün erken saatlerinde, Temsilciler Meclisi ile görüşmeleri, havayolu yardımını da içerecek olan daha büyük bir koronavirüs yardım paketi için dondurma kararının hemen ardından geldi. New York Times, 7 Ekim’de Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin (D-California) ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Çarşamba sabahı bir toplantıda havayollarını finanse etmek için bağımsız bir tasarıyı tartıştığını bildirmişti.

ABD’li taşımacılar, PSP’nin 30 Eylül’de sona ermesinin ardından on binlerce çalışanı izine çıkartmaya başladılar. American Airlines ve United Airlines bu konuda başı çekmekteler. Bu geç aşamada bir PSP uzatması ortaya çıkarsa, bu durumda havayollarının yardımı almak için istemeden izin verilen tüm personelini geri çağırması gerekecektir, ancak gönüllü olarak ayrılan işçilerin geri dönmesi gerekmeyecektir. Hem American hem de United’daki yöneticiler, yakında daha fazla yardım gelmesi durumunda bıraktıkları işçileri geri almayı çoktan kabul ettiler.

Pandemi süresince tüm sektörlerde yaşanan ciddi sorunlar kendisini en fazla Havacılık sektöründe hissettirdi. Ama unutulmamalıdır ki pandemi etkileri kontrol edilmeye başladığında ekonominin canlanması için en önemli gerçek Havayolu taşımacılığının eksiksiz olarak yoğun şekilde işlevini sürdürmesi olacaktır. Ülke yöneticileri bugün havayolu işletmelerine gereken yardımı yapmadıkları takdirde gün geldiğinde ulaşım sektöründe oluşacak talebin karşılanamayacağını mutlaka düşünmelidirler.

Kısaca bu sorun sadece ABD’nin değil tüm ülkelerin karşı karşıya oldukları bir sorun olup vakit geçirmeksizin havayolu işletmelerine gerekli yardım yapılmalıdır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.