ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın bir Amerikan insansız hava aracını vurmasını büyük gelişmelerdeki küçük rahatsızlıkları tarif eden “Merhemin içindeki sinek” deyimiyle tanımladı ve kazayla da yapılmış olabileceğini söyledi.

Trump, Beyaz Saray’da Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği ortak basın toplantısında insansız hava aracının silahsız olduğunu, ve “gevşek ve aptal” biri tarafından vurulmuş olabileceğini kaydetti. Trump “Bilerek yapıldığına inanmakta zorlanıyorum. İran büyük ihtimalle bir hata yaptı. Bir general ya da birileri o hava aracını vurarak bir hata yaptı” dedi.

Trump, gazetecilerin, “ABD, İran’a yanıt vermeyi planlıyor mu?” sorusuna da, “Yakında öğreneceksiniz” cevabını verdi.

ABD Başkanı bundan birkaç saat önce Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “İran çok büyük bir hata yaptı!” demişti.

İran Devrim Muhafızları insansız hava aracının İran hava sahasında düşürüldüğünü iddia etmiş, Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı kaynaklar da İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını düşürdüğünü doğrulamıştı.

Reuters’a bilgi veren Amerikan kaynakları da İran tarafından fırlatılan füzenin hava aracını uluslararası hava sahasında düşürdüğünü söyledi. Reuters’a konuşan ABD’li yetkili düşürülen MQ-4C Triton tipi insansız hava aracının, donanmalarının envanterinde bulunduğunu belirtti.

Amerikan savunma sanayi şirketi Northrop Grumman tarafından üretilen Triton tipi insansız hava araçları 24 saatten uzun süre havada kalabiliyor, 16 kilometre irtifaya kadar çıkabiliyor.

İran’ın açıklamasında olayın Hürmüzgan eyaletindeki Kühmübarek’te meydana geldiği belirtildi.

Hürmüz Boğazı’na kıyısı olan bölge, son haftalarda ABD ile İran arasında yükselen tansiyonun odak noktası haline gelmiş durumda.

Son olarak Umman Körfezi’nde iki tankerin saldırıya uğramasının ardından ABD İran’ı suçlamış ve bölgeye 1000 asker daha göndereceğini duyurmuştu.

Washington yönetimi, İran’ı Hürmüz Körfezi’ndeki tankerlere yönelik mayınlı saldırılar düzenlemekle suçluyor.

İran ise bu suçlamaları reddediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.