ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni bir Patriot hava savunma sistemi teklifi sunduğu iddia edildi.

Middle East Eye’da yer alan habere göre ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi alması ile gerilen Türkiye-ABD ilişkileri sonrasında Türkiye’ye yeni bir Patriot hava savunma sistemi teklifi için ekibini harekete geçirdi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü telefonda gerçekleştiği iddia edilen görüşmede Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a S-400 hava savunma sistemi alınmış olmasına rağmen halen Patriot’lara ilgi duyulup duyulmadığını sorduğu iddia edildi.

İddiaya göre Trump eğer Türkiye S-400 hava savunma sistemini aktifleştirmez ve Patriot hava savunma sistemini alırsa hem F-35 savaş uçağı teslimatı hem de Türk şirketlerin F-35 üretimindeki payının korunacağını söyledi.

Trump’ın son teklifi ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in geçtiğimiz hafta yaptığı Türkiye hem S-400 hem de F-35 sistemlerine sahip olamaz açıklaması ile ters düşüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı konuşmada yeni teklifi doğrularken, Rusya ile yapılan anlaşma ile aynı koşullarda bir teklifin düşünülebileceğini söylerken New York’da gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler toplantısında konunun masaya yatırılabileceğini ifade etti.

Trump’ın yeni teklifine rağmen ABD Kongresi Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda baskılarını sürdürüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.