4 Mart 2021 günü yaklaşık 14:30’da, Bingöl’den Tatvan’a uçmakta olan, yolcuları arasında 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve beraberindeki diğer TSK mensuplarını taşıyan Fransız Eurocopter firması üretimi Cougar helikopterinin henüz bilinmeyen bir nedenle düşmesi sonucu şu ana kadar helikopterdeki 13 TSK personelinden 11 Askerimiz şehit olmuş 2 askerimiz ise hastanede yoğun bakımda tedavi altındadır.

Havacılık mesleğine Kara Havacılığında Helikopter pilotu olarak başladım. Ülkemizin değişik yerlerinde çeşitli operasyonlarda görev aldım, Kara Havacılık Okulunda Helikopter uçuş öğretmenliği yaptım. Sonrasında DHMİ’de 9 sene boyunca helikopter pilotu olarak uçarken aynı dönemde SHGM’de Helikopter konularında uzman ve kaza inceleme ekibinde görev yaptım. Sonrasında da THY’da 20 yıl B737 uçağında uçtum ve Emniyet biriminde çalıştım.

Bütün bu geçmişe rağmen yaşanan kazanın nedenleri hakkında kesin bir şeyler söyleme şansımın olmadığını söyleyebilirim. Kazanın hemen sonrasında çeşitli televizyon kanallarında pilotluk veya havacılık mesleği ile alakası olmayan bazı kişiler çok ciddi saptamalarda bulundu. Neredeyse kaza raporu sunacak hale gelenler oldu.

O kazada şehitlerimiz var ve şehitlerimizin yakınları onlara yanarken, henüz hiçbir gerçek veri yokken ve hepsinin ötesinde havacılık mesleği konusunda belki de sadece uçak yolcusu olarak kısıtlı bilgisi varken söyledikleri her varsayım/olasılık o insanları ve milletimizi ciddi şekilde üzmektedir ve buna kimsenin hakkı yoktur.

Ben buradan Medya yetkililerine seslenmek istiyorum, lütfen her ne konuda olursa olsun yaşanan olaylarda sadece konunun yetkin uzmanlarını konuk edin ki insanlara duymak istediklerini(kaza nedenlerine ilişkin çeşitli spekülasyonlar) değil gerçekleri söylesinler. Bu durumun bir kültür olduğunu değerlendiriyorum. Örneğin, gelişmiş bir ülkede yaşanan uçak kazasının hemen sonrasında ünlü bir haber kanalının muhabiri havaalanında uçuşa giden bir kaptana mikrofonu uzattığında aldığı cevap “ ben kaptanım ama kaza konusunda uzman değilim, lütfen onlarla konuşun” cevabını almıştır. Bu dersi asla unutamıyorum, umarım millet olarak birgün bu kültür seviyesine kavuşuruz.

TSK’nin atayacağı seçkin uzmanlardan oluşan kaza inceleme kurulunun hazırlayacağı rapor geleceğe ışık tutacak ve alınacak dersler benzer kazaların olmasını önleyecektir. Helikopterde pilot konuşmalarını, helikopter uçuş aletleri ve motorların verilerini kaydeden cihaz olduğu bilgisini ilgililerden öğrendim. Dolayısıyla kaza inceleme kurulu üyelerince yürütülecek araştırmada kazanın muhtemel nedenlerinin çok daha kısa sürede tespit edileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, havacılık birimlerinde çalışan tüm personelin ve yöneticilerinin emniyet kültürü ile donatılması, buna onların gönülden inanmaları ve gereklerini yerine getirmeleri kazaların önlenmesine kesinlikle yardımcı olacaktır.

Kazada yaşamını kaybeden Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, tüm yakınlarına ve Milletimize başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Tüm Uçuculara Emniyetli uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

 

Eyup Turşucu kimdir? 

Isparta’nın Yalvaç kasabasında 1953 yılında doğan Eyup Turşucu 1973 yılında Kara Harp Okulundan Tank Teğmen olarak mezun oldu. 1974 yılında Tank Subay okulunu bitirdikten sonra 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katıldı.

1977 yılında Kara Havacılık Okulundan Helikopter Pilot olarak mezun oldu. 1980-1987 yılları arasında Kara Havacılık Okulunda Uçuş Öğretmeni ve Alet Uçuş ve Kontrol Öğretmeni olarak görev yaptı. 1987 yılında istifa ederek Devlet Hava Meydanları İşletmesine girerek helikopter pilotu ve aynı dönemde ek görev olarak Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünde Uzman olarak görev yaptı. Bu dönemde AÜ’de iş idaresi bölümünü bitirerek Gazi üniversitesinde işletme Yüksek lisans programını tamamladı

1995 yılında DHMİ’den emekli olarak Ankara’da kurulu SKY LINE Havacılık ve Bakım Merkezi Genel Müdürü olarak çalıştı ve 1988 yılında ayrılarak THY A.O’na B737 pilotu olarak göreve başladı. Bu dönemde Uçuş Emniyet biriminde Emniyet kontrol pilotu ve Son 5 yıl Uçuş Operasyon Emniyet Müdürü olarak görev yaparak Ağustos 2018’de emekli oldu.

Kaza İnceleme Uzmanı olarak havacılık sektöründe yaşanan olayları takip eden Eyup Turşucu, Bağımsız Havacılar sitesinde havacılık olayları ve kazaları konusunda makaleler yazarak sektör ilgililerini bilgilendirmektedir

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Vatanın sağ olması için o askerlerin sağ olması gerekiyor.
    Teşekkürler Eyup Turşucu Kaptan. Öneri ve uyarılarınıza, haddim olmadığını bilerek katılıyorum.
    Saygılar.

  2. Acılarımız çok taze iken, konunun uzmanı olmayan kişilerin yorumları karşısında şaşmamak elde değil. Vurguladığınız gibi uzman yorumlarına yer verilerek bilgi sahibi olmalıyız. Maalesef canlarımızı kaybettik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.