Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Tümüyle sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanılan ilk havalimanı oldu

İsveç’in güneybatısındaki Trollhättan-Vänersborg havaalanı, dünyada havaalanında yakıt ikmali yapan tüm uçaklar için üretilmiş sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) sunan ilk havaalanı olacak ve bu da giden uçuşların sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak. Neste, Neste MY SAF’ını havalimanına yüzde 30-40 oranında geleneksel jet yakıtı karışımıyla tedarik edecek ve aziran ayı sonuna kadar yakıt ikmali için hazır hale getirecek.

İsveç ticari havayolu şirketi Västflyg, Trollhättan ve Bromma ile İsveç’teki Trollhättan ve Visby arasındaki düzenli hatlar ve Trollhättan’dan yaptığı tüm charter uçuşları için tüm uçuşlarını bu SAF karışımı ile güçlendiren ilk havayolu olacak.

Havaalanı yöneticisi Anna Råhnängen,“SAF’a yaptığımız yatırımla daha sürdürülebilir bir havacılık endüstrisine geçişi hızlandırmak istiyoruz.  Västflyg ve Neste ile birlikte havacılık endüstrisi için daha sürdürülebilir bir geleceğe ilham vermek ve bunun yolunu açmak istiyoruz. “Havacılık sektörü, iyi işleyen bir toplumun gerekli bir parçasıdır, ancak tüm hesaplamalara göre önümüzdeki 15 yılda hava yolculuğunun ikiye katlanması bekleniyor. Bu, havacılıkla ilgili emisyonların da artacağı anlamına geliyor.” dedi.

Västflyg CEO’su Anna Petre. “Yüksek oranda SAF karışımı kullanarak, tüm uçuşlar için sera gazı emisyonlarımızı anında azaltacağız. SAF, havacılığın emisyon azaltma hedeflerine ulaşmak için önemli bir kaldıraç olarak kabul ediliyor. Trollhättan-Vänersborg havaalanı ve Västflyg, tüm kalkışlar için uçaklara yakıt ikmali yapmak üzere harmanlanmış SAF kullanmak için büyük ve önemli bir adım attı.” dedi.

Neste’ den yapılan açıklamada  “Bu girişim, havayolu sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltma taahhüdünü gösteriyor ve dünyadaki diğer havalimanları ile havayollarının izlemesi gereken bir örnek oluşturuyor” ifadeleri yer aldı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR