Ercan Havalimanı’nın işletmesini bünyesine alan T&T Airport’un büyük ortağı Taşyapı’nın sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın 11 Milyon 250 bin Euro’luk rüşvet iddiası ile ilgili tartışmalar devam ederken, Turanlı’nın kendisinden ayda 250 bin Euro, toplamda 11 Milyon 250 bin Euro istendiği iddiasında bulunduğu gün yanında bulunan ve şahit gösterilen Ayşegül Baybars sosyal medyadaki hesabından paylaşımda bulunmuştu.

Halkın Partisi (HP) MYO üyesi Baybars açıklamasında “Bahse konu görüşmeye bir avukat olarak katıldım” diyerek doğrularken, 7 aydır yaşanan sıkıntıyı neden sakladığı ise merak konusu olmuştu.

Halkın Partisi konuya ilişkin resmi sosyal medya hesabı üzerinden yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, olayı “Bakan ile bir işletme sahibi arasında karşılıklı suçlamalar” olarak adlandıran HP yönetimi, iki gün önce konuyla ilgili “üzerinin örtülmemesi ve soruşturulması gerektiği” konusunda söylemde bulunduklarını vurguladı.

HP’nin MYO üyesi ve olayın tanığı olduğu öne sürülen Ayşegül Baybars ile ilgili ise “Baybars bir avukat olarak bu konuya dair bildiğini kamuoyu ile paylaşarak soruşturmanın sağlıklı yapılabilmesi için ilk ifadeyi vermeye hazır olduğunu açıklamıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyuna bir Bakan ile bir işletme sahibi arasında karşılıklı suçlamalara ve iddialara dayalı olarak yansıyan olay konusunda ilk andan itibaren Halkın Partisi olarak Polisi göreve davet etmiştik.

Yasa dışı para talebi, rüşvet, tehdit ve benzeri şekillerde iki gün önce gündeme gelen bu iddiaların üzerinin örtülmemesi ve soruşturulması gereğini vurgulamıştık.

Aradan geçen iki gün içinde soruşturma başlatılıp iddiaların doğruluğunu aydınlatmak yerine dikkatlerin bilinçli olarak başka yöne çevrilmeye çalışıldığını gözlemliyoruz.

 MYO üyemiz Aysegül Baybars bir avukat olarak bu konuya dair bildiğini kamuoyu ile paylaşarak soruşturmanın sağlıklı yapılabilmesi için ilk ifadeyi vermeye hazır olduğunu açıklamıştır.

 Kimse dikkatleri başka yöne çevirip bu iddiaların sahiplerini ve muhataplarını koruma gayreti içerisine girmesin.

Polis Genel Müdürlüğü’nün derhal soruşturma yaparak bu iddiaların gerçekliğini açıklığa kavuşturmasını ve varsa sorumluların cezalandırılmasını, iki gün önce yaptığımız çağrıyı tekrarlayıp, bir kez daha talep ediyoruz.”

*

 Öte yandan,Ercan Havaalanı İşletmecisi, Taşyapı Grup Direktörü Emrullah Turanlı ile Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu arasındaki “rüşvet” iddialarına, bu kez, havaalanındaki diğer ortak Terminal Yapı’dan açıklama geldi.

 Kıbrıs Adahaber’de yer alan habere göre, Ercan Havalimanı ihalesini kazanan T&T şirketinin ortağı Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, tüm devlet organlarını, Taşyapı Direktörü Emrullah Turanlı ve Taşyapı şirketinin Ercan’la ilgili faaliyetlerini denetlemeye çağırdı.

Delimollaoğlu, şirketin ortağı olarak bu denetlemeye razı olduklarını; Bakanlar Kurulu’na 31 Mayıs’ta yaptıkları müfettiş atanması taleplerini bugün yenilediklerini de açıkladı.

Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Delimollaoğlu, Ercan ihalesinde, şirketinin de yapımcı ve işletmeci olması gerektiğini belirterek, Taşyapı Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’nın açıklamalarını eleştirdi ve kınadı.

Delimollaoğlu, bu konuda Yüksek İdare Mahkemesi nezdinde birden fazla dava açıldığını belirterek, önümüzdeki günlerde Taşyapı aleyhine ara emri başvurusu da yapacaklarını bildirdi.

Alp Delimollaoğlu, Meclis’teki Ercan’la ilgili araştırma komitesinin de konuyu titizlikle araştırmasını ve raporun yayımlanmasına öncelik vermesini temenni ettiklerini kaydetti.

İşte o açıklama:

“Ercan Havalimanı ihalesini kazanan  ortaklardan ve  T&T şirketin de yapımcı ve işletmeci olması gereken ortağı Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Emrullah Turanlı’nın sansasyonel ve doğru olmayan manipülatif açıklamalarına dikkat çekmek gereğini duymaktayım.

Özellikle aşağıdaki hususlara kamuoyunun dikkatini çekerim;

Biz Terminal Yapı ve Ticaret A.Ş olarak T&T’nin yapım ve işletmeden sorumlu ortağı sıfatı ile son 2.5(ikibuçuk) yıldır ihale şartnamesi ve ekleri ile ilgili uyumsuzluklar yönetsel, teknik ve yapısal yanlışlıklar neticesinde projenin zamanında ve istenildiği gibi yapılamayacağı ve kaos yaşanacağı konusunda ilgili bakanlıkları ve kamuyu bilgilendirdik ve bunlarla ilgili davalarımızı açtık, bu davalar halen devam etmektedir.

Şu anda yaşanan kaos ortamının sebepleri, aşağıda açıklanan konuların ciddiyetle ele alınmaması ve bir ihmal neticesindedir. 

Ercan ihalesi tek başına Taşyapı’ya verilemezdi çünkü havalimanı yapım ve işletim ehliyeti Terminal Yapı’ya aittir. Bu ehliyet Taşyapı’da yoktur.

Buna rağmen Taşyapı Şirketi ve Emrullah Turanlı, ihale şartnamesine aykırı olarak, ehliyeti, tecrübesi ve yetkisi olmaksızın inşaat ve işletim işlerini, tecrübeli ortağı dışlayarak, tek başına ve usulsüz olarak yapmaktadır. Emrullah Turanlı tecrübeli ortağı dışladığını kamudan gizlemektedir. Kamu da bunu görmezden gelmektedir.

Hiçbir havaalanı yapım tecrübesi olmayan Taşyapı Şirketi 2015 tarihinde Başsavcılığın olumsuz görüşüne rağmen, bugün Bakanlar Kurulundan almış olduğu izin ile, tek başına bu işi yapmaya çalışmaktadır. Taşyapı ve Emrullah Turanlı, Terminal Yapı’nın sahip olduğu havaalanı iş bitirme karnesini ve ehliyetini istismar ederek T&T’nin ve Kamunun menfaatleri yerine Taşyapı’nın menfaatlerini öne çıkarmaktadır. Anılan sebeplerden dolayı Yüksek İdare Mahkemesi nezdinde birden fazla dava ikame edilmiştir. Tüm bunlara rağmen ehliyet ve yetki sahibi olmadan İnşaatı sürdürme çabasında olan Taşyapı aleyhine ara emri başvurusu da ilerleyen günlerde yapılacaktır.

Taşyapı direktörü Emrullah Turanlı’nın karışmış olduğu iddia edilen rüşvet iddialarının dışında olduğumuzu ve yönetimden gayri yasal olarak dışlandığımızı, sorumluluk almadığımızı da tüm halkın ve ilgililerin bilgisine getirmek isteriz. Bizim Terminal Yapı olarak arzumuz firmamızın ihale şartnamesi koşullarında ve belirtildiği şekilde inşaat yapım işlerinin ve işletmeciliğini yapacak şekilde yetkilendirilmesi ve devletin T&T şirketinin içerisinde aktif bir denetim sahibi olması ve de Direktör  Turanlı’nın attığı her adımı denetlemesidir. Çünkü, bugüne değin Emrullah Turanlı tecrübeli ortak olan Terminal Yapı’yı T&T’nin yönetimden dışlayarak Taşyapı’yı öne çıkarma  çabası içerisinde birtakım usulsüz ve kamu yararına aykırı eylemlerde bulunmuştur ve bulunmaya devam etmektedir.  Şirketin direktörü sıfatındaki Emrullah Turanlı’nın bu tür büyüklükteki bir organizasyonu yönetecek ehliyetinin olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Tüm devlet organlarını; Emrullah Turanlı ve Taş Yapı’nın Ercan ile ilgili faaliyetlerini denetlemeye davet ediyoruz ve şirket ortağı olarak bu denetlemeye razı olduğumuzu peşinen beyan ediyoruz. Sn. Turanlının dün Genç TV’de verdiği açıklamalarda kendine güvenen dürüst bir tüccar olduğunu, denetlenmeye açık olduğunu beyan etmiş olması ile T&T ‘nin ivedilikle denetlenmesi gerektiğini beyan ve talep ederiz. Bakanlar Kuruluna 31.05.2016 tarihinde ilkini yapmış olduğumuz müfettiş atanması talebini; 16.06.2017 tarihinde, gelişen son olaylar karşısında yeniden yapmak durumunda kaldık. Umarız; bu sefer Bakanlar Kurulu, artık kamuoyunu da çok rahatsız eden ve Taşyapı Şirketine karşı güven durumunun ortadan kalktığı bu günlerde, gerek T&T ortaklarının ve özellikle KKTC halkının çıkarlarının korunması için bu şirkete tarafsız ehil bir müfettiş atama yetkilerini derhal ve ivedilikle kullanırlar. Meclis araştırma komisyonunun da ihale aşamasından itibaren inceleme ve araştırmayı titizlikle yapmasını ve raporun yayınlanmasına öncelik vermesini temenni ediyoruz.

Emrullah Turanlı yaptığı gerçek dışı açıklamalar ve davranışları ortağı olduğumuz T&T şirketimizin repütasyonunu sarsmaktadır. Davranışlarını ve konuşmalarını kınadığımızı, onaylamadığımızı ve reddettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla beyan ediyoruz.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.