TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında, Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının katılımıyla 07-25 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Tatbikatın seçkin gözlemci günü, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Ramiz TAHİROV ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Abidin ÜNAL’ın katılımıyla 22 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

TURAZ Şahini-2016 Tatbikatında Azerbaycan Hava Kuvvetleri ile Türk Hava Kuvvetleri arasında başlatılan karşılıklı uçuş eğitimini ileri seviyelere taşımak, uluslararası tatbikat usulleri ve terminolojilerinin uygulamasını yapmak, karma hava harekâtı konusunda uygulamalı eğitim yapmak, kullanılan farklı platform, silah sistemleri hakkında bilgi ve tecrübeleri paylaşmak ve karşılıklı askerî eğitim ve iş birliğini geliştirmek hedeflerine uygun çalışmalar yürütüldü.

TURAZ Şahini-2016 Tatbikatı, basitten zora doğru giden harekât ortamının canlandırıldığı jenerik bir senaryo dâhilinde, hava harekâtı ağırlıklı olarak icra edildi. Tatbikat kapsamında, 09-11 Mart 2016 tarihleri arasında Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurları akademik eğitim almış; 14-25 Mart 2016 tarihleri arasında ise tatbikat senaryosu gereği hava-hava ve hava-yer görevleri gerçekleştirildi.

TURAZ Şahini-2016 Tatbikatına, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı üç adet MIG-29 ve üç adet SU-25 uçağı ile; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise sekiz adet F-16 ve bir adet Havadan İhbar ve Kontrol uçağı ile katıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.