Türk Hava Kurumu’nda yaşanan yönetim krizi sürerken yönetimden el çektirilerek üyelikleri askıya alınan kurul üyeleri ve THK yönetimi, Devlet Denetleme Kurulu’na başvurarak inceleme talebinde bulundular.

Türk Hava Kurumunda üyelikleri askıya alınan Merkez Denetleme Kurulu, bugün yaptığı açıklamada, “ Disiplin kuruluna güvenerek kurul üyelerimizin yetkisiz bir şekilde görevden el çektirilmesine tepki olarak Disiplindeki arkadaşlarımız da toptan istifa etti ve iki sebepten ötürü Olağanüstü Genel Kurul şart oldu.O günden beri genel merkezde işgalci durumunda olan genel yönetim kurulunda, Erzurum Şube Başkanı ve Etimesgut Şube delegesi hariç kimse kalmadı.Müracaat ve şikâyet babından, onursal genel başkanımız  Sayın Cumhurbaşkanımız , Devlet Denetleme Kurulu, genel başkan ve içimizden çıkan iki kişinin derhal görevden el çektirilmeleri için İç İşleri Bakanlığı vb. tüm kurumlara MDK olarak resmi müracaatlarımızı yaptık.

Yangından mal kaçırır gibi Laleli otelle ilgili dönen hukuksuzluğa mani olmak için taraflara ihtarname gönderdik. Tahliye kararı istinafta olan otel kiracısı, MDK üyesi olan bizlere noter vasıtasıyla ibretlik bir cevap gönderdi. Noktası virgülüne kadar THK Genel Merkezi tarafından kaleme alınan metin, MDK olarak bizlerin THK genel başkanı tarafından görevden el çektirildiğimizi ve böyle bir ihtar göndermeye yetkimiz olmadığını bildiriyordu. Nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumuzun çok açık beyanı durumundaki bu cevap, sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor.
Artık güzide kurumumuzda kimin eli kimin cebinde gerçekten belli değil.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Gelinen noktadaki durumu mensuplarımıza ve halkımıza beyan etmek için geçen hafta geniş katılımla yaptığımız basın toplantısı,  genel merkezin baskısı sonucu medyanın hiçbir organında tek satır yer almamıştır. Hakkın sesi şüphesiz gürdür ama sağır kulaklar karşısında sesin şiddetinin önemi olmadığı aşikârdır. Şükür ki durumun vahametini bilen havacılık siteleri, sesimize kulak kesilmeyi sürdürüyorlar.” ifadeleri yer aldı.

THK yönetimi de yaptığı açıklamada, THK’nın denetlenmesi, geçmişten günümüze durum tespiti ve geleceğe yönelik yönlendirmelerin yapılması amacıyla Devlet Denetleme Kurulu’na başvuru yapılmıştır. Bir başka anlatımla THK geçmiş dönemlerde yaşanan olumsuzlukların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasını talep etmiştir.” denildi.

THK’nin açıklaması şöyle;

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NA BAĞLI DEVLET DENETLEME KURULU’NA GEÇMİŞ DÖNEMLERİN MUHASEBESİNİ YAPMAK VE THK’NIN GELECEĞİNİ YÖNLENDİRMEK ÜZERE BAŞVURUDA BULUNDUK”

“DDK’NIN İNCELEMELERİ, GEÇMİŞTE YAŞANAN SORUNLARIN OLUMSUZ SONUÇLARINI GİDERMEYE, KURUMUN YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMASINA FIRSAT VERECEKTİR”

Türk Hava Kurumu, Atatürk’ün kurduğu ve Yüce Türk Milletine emanet ettiği önemli bir değerdir.
1925 yılından bu yana milli havacılık sanayisinin, sivil ve askeri havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi, havacılığın genç nesillere sevdirilmesi için çaba harcayan THK, geçmişten gelen derin ve ciddi hukuki ve mali sıkıntıları aşmaya kararlıdır.

Bu çerçevede, THK’nın denetlenmesi, geçmişten günümüze durum tespiti ve geleceğe yönelik yönlendirmelerin yapılması amacıyla Devlet Denetleme Kurulu’na başvuru yapılmıştır.
Bir başka anlatımla THK geçmiş dönemlerde yaşanan olumsuzlukların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasını talep etmiştir.

Cumhurbaşkanlığımıza bağlı Devlet Denetleme Kurulu’nun incelemeleri, geçmişte yaşanan sorunların olumsuz sonuçlarını gidermeye, kurumun yeni bir başlangıç yapmasına fırsat verecektir

Türk Hava Kurumu böylece 94 yıl önceki kurucu ruhla ve milli bir şuurla, Cumhuriyet’in ve milletin değerlerini önceleyerek yepyeni bir başlangıç yapabilecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.