CNN TÜRK’te ekrana gelen Hakan Çelik’le Hafta Sonu programına konuk olan Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Yolları’nın 2019 yılında 8 bin yeni personel alacağını duyurdu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY’nin satılacağına ilişkin iddialarla ilgili, “Şu ana kadar varlık fonuna ait olan yüzde 49 hisseden söz ediliyor özellikle… Çünkü Türk Hava Yolları, zaten yüzde 51’i borsada halka açık olan bir şirket. Ve dolayısıyla şirketin yüzde 51’i her gün borsada alınıyor ve satılıyor. Bu anlamıyla yüzde 49’luk blok hisse üzerinden ciddi spekülasyonlar yapılıyor. Yatırımcılar yanıltılmaya çalışılıyor. Özellikle de çok dikkat ediyorum, her seçim dönemi geldiğinde THY’yi alıp satıyorlar. Sosyal medyada asparagas haberler yayınlanıyor. Seçim argümanları azaldıkça en önemli argüman haline gelenlerden bir tanesi de ‘THY şuraya satıldı, THY buraya satıldı’ oluyor. Bu, her seçimde yaşadığımız yalan haberler. Bugüne kadar ne bir görüşme, ne de böyle bir konu var. Türkiye, THY’den memnun. Türkiye’nin en değerli markası, global markası ve Türkiye’nin yüzü THY…

THY, havacılığa da yeni deneyimler katarak havacılığın çıtasını yükselten bir şirket olarak yoluna devam eden Türkiye’nin gurur markasıdır. İddia edildiği gibi bir satış görüşmesi yok. Bu son derece yalan bir haber. Ve bu anlamıyla yatırımcıların özellikle seçim döneminde yanıltılmasını çok manidar buluyorum. Her seçim döneminde böyle yalan haberler çıkıyor.” dedi.

“6 Nisan saat 14’te uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan başlayacak”

Yeni havalimanına taşınma süreciyle ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Aycı, “Dünyanın en büyük havalimanına taşınıyoruz. Satın almıyoruz. Yatırımcılarımız yanılmasın. Biz özellikle yeni deneyimleri yaşatacak muhteşem bir tesise taşınıyoruz. Biz şu anda bu taşınmaya hazırız. 6 Nisan saat 14’te uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan başlayacak. Bize en yakın taşınma bizim yarımız kadar. Bizim yarımız kadar olan da bir iki tane. Havacılık tarihinin en büyük taşınmalarından biri olacak. Biz bu taşınmayı belgesel yapacağız. Uzman bir ekiple de çalışıyoruz. Bu hikayeyi de paylaşacağız. Atatürk Havalimanı’nda bulunan uçaklar yolcusuz olarak gelecek. Diğer lokasyonlarda bulunan uçaklar yolcularıyla gelecek. Taşınma sonrası bir hafta içinde tam kapasiteye çıkacağız. Yolcularımızın hoşgörüsüne sığınmamız gereken bir süre olacak. Her ayrıntıyı tek tek düşünüp test ettik” ifadelerinde bulundu.

“Mobil uygulamamızı yükleyenler erişime sahip olacak”

Özellikle havalimanı ile ilgili küçük videolar hazırlıyoruz. Yolcularımızın nasıl deneyim yaşayacağı ve hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına ilişkin videolar hazırlıyoruz. Havalimanındaki yönlendirmeler çok önemli. Personeller bu konuda yardımcı olacak. Yolcularımıza havalimanı içinde mobil uygulamalarla birlikte yapacağız. Mobil uygulama ile birlikte gidecekleri kapıyı da uygulama ile göndereceğiz. Bizim mobil uygulamamızı yükleyenler erişime sahip olacak. Destek noktalarımızı havalimanı içinde çok artırdık. Özel bekleme alanları oluşturduk, yolcularımızın rahatını artırdık. Kayıp valizler için ekip oluşturduk. Transferler için 6 dilde uygulamayı devreye alıyoruz. Bu uygulamaların tamamı yolcuların hayatını kolaylaştırmak için. Havalimanına erken gelin. Uluslararası uçuşlar için 3 saat önce gelin. İlk kez uçacak, deneyimi olacaklar da erken gelsin. Eskiden trafik alışkanlıkları belliydi, yolu ilk kez keşfedecekler, giriş çıkışları, otoparkları yeni görecekler. Her zaman yola çıktıklarından 1 saat daha erken çıkmalarını istiyorum. Yolcularımız yeni deneyimlere sahip olacaklar. Loungelarda VR gözlükleri takarak Galata Köprüsü’nden atlayıp boğazın üzerinde uçacaklar.

“86 yıllık THY tarihinin en büyük doluluk oranına ulaştık”

Kargoda çift havalimanında operasyon yapacağız. İlk yıl biraz zahmetli olacak. Türkiye’nin endüstriyel anlamdaki 2 milyon ton kapasiteli en büyük binasını yapıyoruz. Kargo anlamında Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın 8’inci sırasındayız. Dünyada 309 noktaya uçuyoruz. Özellikle pazar yapıcı olmak için frekans derinliğini artıracağız, uçuş sayılarımızı artıracağız. Çok başarılı çalışmayla birlikte Bangkok’da slot aldık. Bangkok, New York’u geçecek. 86 yıllık THY tarihinin en büyük doluluk oranına ulaştık. Yüzde 5’le en büyük destek ABD’den geldi. Özellikle Asya hatlarında ABD hatları kadar yüksek slotlar hazırlıyoruz. Hindistan’la anlaşma yaptık, oradan İstanbul’a gelecekler, buradan dünyaya dağıtacağız. Çin hatlarında büyümek istiyoruz. Çin slot almak bakımından çok zor bir ülke.

“2019’da 8 yeni hat açılışı yapılacak”

Haziran ayında Boeing 787-900 Dreamliner’la filomuza katılacak. Kapadokya’da gün doğumuna ilişkin senaryo yapacağız, hem de bir deneyimlememiz de turkuaz yolculukla ilgili deneyimleri yolculara sunacağız. Bu yıl 6 tane 787 uçak katılacak. A350 uçaklar da 25+5 katılım olacak. Kuzey Işıkları’nı görmek isteyenler için yeni hatlar açılacak. 2019’da yeni hatlar açılacak. 8 yeni hat açılışı yapılacak.

“Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 76’sını biz taşıyoruz”

İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum, Dalaman merkez olmak üzere 1 milyon ilave ziyaretçi sağlamak üzere Avrupa’ya yeni uçuşlar sağladık. SunExpress’le birlikte yarım milyon yolcu daha getirilecek ve 1.5 milyon ilave yolcu artışı olacak. Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 76’sını biz taşıyoruz.

“Şanlıurfa-İstanbul arasına ilave 3 uçuş daha koyuyoruz”

Şanlıurfalılara müjde vermek istiyoruz. Şanlıurfa-İstanbul arasına ilave 3 uçuş daha koyuyoruz. İzmir-Şanlıurfa hattı da Anadolu Jet’le başlayacak. İzmir-Adıyaman açılacak. Çapraz uçuş olarak Şanlıurfa’yı Antalya’yla da bağlamak istiyoruz. Turistlerin Göbeklitepe’yi ziyaret etmesini sağlayacağız. Bu yılki Çanakkale filmimiz sosyal medyada yayınlanacak. 15 Mart Cuma günü İstanbul-Çanakkale seferlerini başlattık. Çanakkale’nin yanı sıra Zonguldak’a çalışıyoruz. ILS testleri tamamlandıktan sonra Zonguldak uçuşlarımız başlayacak. Siirt’e de uçuşlar başladı. İhracat şehirlerine uçuşların daha artırılması istendi. Gaziantep başta olmak üzere diğer ihracatçı şehirlere de ilave frekans koyduk. Uçak sayımız arttıkça da bu şehirlerin bağlantı kalitesini artıracağız.

“Golf ve kayakta destek veriyoruz”

Kayak takımlarının taşınması hususunda kilo anlamında destek veriyoruz. Golfte de destek veriyoruz. AnadoluJet 21 Mart itibariyle ilk kez uluslararası uçuş yapacak. Bağlantı kalitesi anlamında HUB’ımız dünyada bağlantı anlamında birinci sırada, detour faktörde en iyi 3. havalimanı oldu.

“Uçuşların yüzde 80’i bu köprülerden olacak”

İstanbul Havalimanı’nda yüzde 10 fazla kapasite ile başlıyoruz. 500 uçak parkı var. 180’den fazla köprü var. Uçuşların yüzde 80’i bu köprülerden olacak. İki pistle başlıyoruz. Seneye 3’üncü pist de aktif olacak. Dar gövde uçakla 60’tan fazla merkeze uçabiliyoruz. Dünyada seyahat edenlerin yüzde 40’ına hitap ediyoruz.

“Uluslararası yolcu taşıma alanında 5 numaraya yükseldik”

THY 60 bin kişilik bir aile. 86. yılını kutluyoruz. Kuruluşundan bu yana taş taş üstüne koymuş çok insan var, çok emek var. Sadece başarılarımızla gurur duymuyoruz, milletimizle olan onların kalbindeki yerini çok iyi bildiğimiz için güçlü bağ da var. Dünyada uluslararası yolcu taşıma alanında 5 numaraya yükseldik. Uçuş emniyetinde, hizmet kalitesindeki güven ve yolcularla aramızda kurduğumuz gönül bağı bunu işaret ediyor.

“Boeing 737 Max’leri otoriteler ‘tamamdır’ diyene kadar uçurmayacağız”

Uçakları indirme kararını Avrupa’dan önce aldık. Kendi içimizde tüm uçaklarımızı çek ettik, ‘bildirilmiş arıza var mı, yok mu’ diye tespitler yaptık ve sorun çıkmadı. Biz, Avrupa Sivil Havacılığı’ndan önce ABD’den de önce biz karar aldık ve uçaklarımızı indirdik. Bu uçaklar onay gelene kadar, tatmin edici onayları alana kadar uçurmayacağız. Otoriteler ‘tamamdır’ diyene kadar THY bu uçakları uçurmayacaktır.

“Şu anda A380 almak gündemimizde yok”

Bu uçaklar banttan kaldırıldı, üretimi durduruldu. Bu uçakları en fazla körfez ülkeleri kullanıyordu. Zamanında onlar iş modeli kurmuştu. 4 motorlu uçaklar oldukları için bakım maliyetleri fazla olduğu için fizibil uçak olmadıklarından üretimden kaldırıldı. Şu anda A380 almak gündemimizde yok. Daha fizibil operasyon bizim için anlamlı. Orta ölçekteki geniş gövdeli uçaklarla devam edeceğiz. A350’ler ve Dreamliner’ler olacak.

“Bu konuda taviz veremeyiz”

ABD’ye giden uçakta yaşanan türbülansla ilgili de konuşan Aycı, “Yaşanan hadiseden dolayı gerek yolculara, gerek kaptanlara ve kabin görevlilerine ailelerine geçmiş olsun diliyorum. Uçuş eğitimi açısından özellikle türbülanslarda kemer bağlamanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Uçuşlarda en çok kemer bağlama ikazı yapan şirketlerden biriyiz. Bazı yolcular anonslardan rahatsız olup bildirim yapıyor ama bu uyarılar sizin için. Bu konudan taviz veremeyiz. Yolcularımız güvenlik filmlerimizi daha iyi takip etmeli. Sıkıcı güvenlik video filmleri yolcuya kendini izlettirmiyor ve yolcu güvenlik adımlarına dikkat etmiyor. Herkes yolcuya eğlenceli filmler yapmaya çalışıyor. 2018’de küre ödülü aldı lego güvenlik videomuz. Havacılık alanında bilinirlikte 2’liğe çıktık” dedi.

“2019’da 8 bin yeni personel”

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı sözlerine son verirken THY’nin 2019 yılında toplam 8 bin yeni personel alımı yapacağını da duyurdu.

PROGRAMIN TAMAMINI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.