Hat açılış töreninde konuşan, Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe “Çanakkale’yi sadece Türkiye’ye, İstanbul’a bağlamıyor, İstanbul üzerinden bütün dünyaya bağlıyor olacağız” dedi.

Türk Hava Yolları, haftada üç gün olarak, Çanakkale- İstanbul arası uçak seferlerini başlattı. Atatürk Havalimanı’ndan havalanan ilk uçuşla Çanakkale’ye gelen uçak törenle karşılandı. Çanakkale Havalimanı’nda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Tahir Şahin, AK Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer,  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe katıldı.

“SEFERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN”

Türk Hava Yolları Yurtiçi Satış Başkanı Emre Menevşe, “Çanakkale’ye gelirken kaptanımızın anonsu ile duygusal bir yoğunluk başladı. Gelibolu Yarımadası ve Şehitlik üzerinde birkaç tur atan kaptanımız şehitlerimiz hakkında ifadelerde bulundu. Bizde ciddi anlamda duygu yoğunluğu yaşadık. Özellikle 18 Mart 3 gün sonra, Çanakkale Zaferi’ni anacağımız bu önemli günde aynı zamanda Türk Hava Yolları olarak bizim İstanbul’dan Çanakkale’ye sefer başlatıyor olmamız ayrı bir anlam ifade ediyor. Özellikle biz Çanakkale’yi şu anda haftada 3 sefer planlaması yaptık. Çanakkale’yi sadece Türkiye’ye, İstanbul’a bağlamıyor, İstanbul Üzerinden bütün dünyaya bağlıyor olacağız. Çanakkale’nin daha önceki geçmiş yıllarda 2009 ve 2010 yıllarında Çanakkale’ye seferler düzenledik. Ama şu anda Çanakkale çok daha farklı bir konumda. Almış olduğu turist, yolcu sayısı bakımından, misafir sayısı bakımından değerlendirdiğimizde, ciddi anlamda büyük bir potansiyele sahip. İnşallah haftada 3 olarak planladığımız seferlerimizi, bölge halkının ve sizlerin desteği ile sürdürmek istiyoruz. Burada sizin bizlere sağlayacağı destek ve katkılar çok önemli. Özellikle sizden seferlerimize, seferlerinize sahip çıkmanızı bekliyorum. Haftada 3 planladık ama daha sonra bu çok daha farklı bir hale gelebilir. Ama buradaki bölge halkının katkısı çok önemli. Açıkçası biz seferleri planladığımızda hemen hızlı bir şekilde özellikle arkadaşlarımız, pazarlama ekibimiz Avustralya, Uzakdoğu bu noktalarda ve Avrupa noktalarında hemen tanıtım, pazarlama faaliyetlerine başladılar. Çünkü bizim Çanakkale’yi buradaki hem tarihi ile hem doğasıyla, hem turiste hitap eden potansiyeli ile insanlara tanıtmamız, yurt dışına bildirmemiz gerekiyor. İnşallah bu emellerimizi ve bu hedeflerimize ulaşmış olacağız. Özellikle 18 Mart’tan bahsettim. Çanakkale destanında bu savaşta canlarını, gözlerini kırpmadan feda eden şehitlerimizi de rahmetle ve minnetle anıyor ve yad ediyoruz. Biliyorsunuz artık İstanbul havalimanı ile birlikte bütün İstanbul Atatürk Havalimanı operasyonlarımızı İstanbul Havalimanı’ndan yapılacak. 6 Nisan itibari ile yeni evimizde sizleri ağırlıyor olacağız. 3 gün sonra yâd edeceğimiz Çanakkale Zaferimizin, bizim sefer açılış tarihimizle denk gelmesiyle anlamlı hale gelmiş olmasından dolayı ayrı bir duygu yoğunluğuyla hepinizi selamlıyorum” dedi.

“ÇANAKKALE DÜNYAYA AÇILAN BİR KAVŞAK OLACAK”

Vali Yardımcısı Tahir Şahin, “Dünyadaki ticaret hacminin hızla artması üretimi dünyanın en önemli aktörlerinden biri haline getirmiştir.  Buna paralel olarak havacılık sektörü de dünyada baş döndürücü bir hızla gelişmekte, gerek uluslararası gerekse kıtalara arası entegrasyona öncülük etmektedir.  Küresel ölçekte yaşanan tüm gelişmeler, ülkemizde de sektörün hızla büyümesini beraberinde getirmiş ve hava ulaşımı Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik büyümesinde ve zenginleşmesinde artı değer kazandırmıştır.  Hava ulaşımının gelişmesi, standardın büyümesi, uluslararası ticaretin genişlemesini ve insanların daha hızlı seyahat etmesini sağlamıştır.  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bağımsızlık yürüyüşündeki en önemli direnişin sembolü destanlarda adı yazılmış olan Çanakkale hem turizm, hem de sanayi alanında her geçen gün büyüyen bir şehirdir.  Çanakkale şehitliklerimiz, Troya Müzemiz, Troya Ören Yeri ve Troas Bölgesi, adalar, Kazdağları ve Assos gibi her geçen gün büyüyen kültürel ve turistik değerlerimiz, Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Sanayi Bölgesi, 1915 Çanakkale Köprüsü ve hızla büyüyen üniversitesi ile gelişmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyetine en büyük projesi İstanbul Havalimanı, Cumhuriyetin 95. Yılında kapılarını açtı.  Böyle bir tabloda, İlimizden İstanbul’a seferlerin yapılması, ilimize hem turizm hem de sanayi alanında önemli katkılar sunacaktır.  Çanakkale hem doğa güzellikleri hem de kültür zenginlikleri bakımından çok sayıda turisti çeken ve daha fazla ziyaretçi ağırlayan bir şehirdir.  İstanbul-Çanakkale arasında başlayan seferler, özellikle şehitler diyarı Çanakkale’mizin tarihi ve turistik güzelliklerini keşfetmek isteyenler için ayrıcalık sunan bir tercih olacaktır.

Troya Müzesi ile önemli turizm destinasyonu haline gelen müzemiz, hava yolu bağlantısı ile daha da gelişecek ve büyüyecektir.  Çanakkale 1915 boğaz Köprümüzün tamamlanması ile birlikte Avrupa yakasını Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Türk Hava Yollarının Uçak seferleri ile önce İstanbul’a daha sonra dünyaya açılacak olan önemli kapılara sahip olan bir turizm kavşağı haline gelecektir. 2018 yılının Troya Yılı ilan edilmesi vesilesi ile Çanakkale’mizin ve ülkemizin kadim değeri olan Troya ile Modern iletişimini, büyümesini temsil eden Türk Hava Yollarımızın aynı uçak ile birleşmesi ile birlikte Türk Hava Yollarımızın Güçlü Filosundan olan Troya Uçağımız, binlerce yolcu taşıyıp yüzlerce hava alanlarına inerek, çok farklı kültürlere, bölgelere ulaşarak kentin tanıtımına büyük katkı sağlamıştır” dedi.Konuşmaların ardından  protokol üyelerine Türk Hava Yolu Şirketi tarafından hediye takdiminde bulunuldu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.