Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu Türk Hava Yolları (TK) ile Umman’ın ulusal hava yolu şirketi Oman Air (WY) arasındaki mevcut, çift taraflı ve serbest satış esasına dayalı kod paylaşımı anlaşması, İstanbul ve Maskat ötesindeki seyahat noktalarını kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu çerçevede Oman Air, Türk Hava Yolları’nın geniş uçuş ağından yararlanarak, küresel taşıyıcının Roma, Kopenhag ve Cezayir’e düzenlediği tarifeli seferlere kendi WY uçuş kodu ile satış yapabilecek. Bununla birlikte Türk Hava Yolları da yine, Oman Air’ın icra ettiği Maskat-Salalah tarifeli seferlerinde kendi uçuş kodunu kullanabilecek.

Genişletilen kod paylaşımı anlaşması ile ilgili görüş beyan eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Bilal Ekşi; “Oman Air ile aramızda bir süredir mevcut bulunan kod paylaşımı anlaşmasını, öte noktalar kapsamında genişletmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu revize anlaşma ile birlikte, uçuş ağlarımız üzerinden yolcularımıza sunduğumuz seyahat opsiyonunu geliştirmek adına iş birliğimizi daha da ilerletmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Oman Air ile iş birliğimizin, iki ülke arasında hızla gelişen ilişkiler çerçevesinde de her iki bayrak taşıyıcı hava yoluna ticari açıdan da büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Oman Air’ın Genel Müdürü Abdulaziz Al Raisi ise anlaşmadan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi; “Türk Hava Yolları ile aramızdaki kod paylaşımı anlaşmasını genişletmek, Oman Air için oldukça olumlu ve stratejik bir adım. Bu anlaşma ile ticari bağlantılarımızı artırıp güçlendirerek yolcularımıza daha fazla uçuş imkânı sunabileceğiz. Her iki hava yolu şirketi tarafından daha fazla seçenek, kolaylık ve sorunsuz bir seyahat deneyimi sunacak olan bu kod paylaşımı anlaşması, yolcularımız için çok daha fazla varış noktasına bağlantı sağlayacak.”

Türk Hava Yolları ve Oman Air arasındaki kod paylaşımı anlaşması, ilk olarak 2013 yılının Aralık ayında imzalanmış olup, Oman Air’ın (WY) 1 Haziran 2018 itibariyle Maskat-İstanbul güzergâhında seferlerine başlamasıyla birlikte karşılıklı hâle getirilmişti. Mevcut anlaşmanın genişletilmesi ile her iki hava yolu şirketince düzenlenen uçuşlar sayesinde yolcular İstanbul ve Maskat ötesine daha fazla seyahat imkânına sahip olacak. Böylelikle hem bayrak taşıyıcı hava yollarının, hem de ülkelerinin ticari ortaklığı artacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.