Türk Hava Yolları ile İstanbul-Singapur uçuşu yapan bir yolcuda korona virüsü tespit edilmişti.

Singapur Sağlık Bakanlığı uçaktaki diğer yolcuları da takip altına alındığını açıklarken, uçak boş olarak 11 kabin görevlisi ve 3 pilotuyla sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’na dönmüştü.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bugün yaptığı açıklamada, “Mürettebatının tedbiren 14 gün gözetim altına alınacağını” belirtmişti.

*

Bir çok hava yolu şirketi, salgının hız kazandığı İtalya, Irak, İran, Çin, Güney Kore ve Hong Kong’a seferlerini azaltmış ya da askıya almıştı.

Bu kapsamda, şirketlerin sefer iptalleri ve frekansları azaltmasından dolayı finansal sorunların ortaya çıkması üzerine personelin ücretsiz izine çıkarılması planlanıyor.

Emirates, Lufthansa ,British Airways ve Air France-KLM  gibi şirketler uçaklarını yere çekerken, ücretsiz izin konusunda planlamalara başladıklarını duyurmuşlardı.

Bu kapsamda, THY’nin de diğer hava yolları gibi Nisan ayı itibariyle kabin personelini ücretsiz izne çıkaracağı ve pilotların da part time çalışma düzenine geçme çalışmalarının planlandığı, Koranavirüs (Covid-19) salgınının Mart ayındaki seyrine göre alternatif izin uygulamasına geçilebileceği iddia ediliyor.

*

Güncelleme…

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Çin, İran, İtalya ve Nahçıvan’a seferlerimizi iptal ettik. Sağlık Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Riskli ülkelere giden uçakları dezenfekte ettiklerini ve tüm tedbirleri çok etkin şekilde pek çok havayolu şirketinden önce adım atarak aldıklarını söyleyen Aycı, ” Krizin başlangıcından bugüne pilotlarımız, kabin memurlarımız, teknisyenlerimiz ve her kademede bize hizmet sunan tüm paydaşlarımızla birlikte bu krizin yönetilmesinde çok büyük bir emek gösterdiler, onlara da bir kere daha burada teşekkürlerimi sunuyorum.”  şeklinde konuştu.

Aycı, THY’de uçuş ekiplerinin zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarılacağı iddialarına ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.