Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Buenos Aires seferi, hava yolunun küresel tüm uçuş ağı içinde en uzun olanı. İnmeden, aynı uçağın içinde 18 saat sürüyor. Evet yol uzun, ama İstanbul’da soğuk havayı bırakıp, Güney yarım kürede yazı yaşayan güneşli, neşeli Buenos Aires için merakla yola koyulunca uzun uçuş kavramı da ortadan kalkmıştı.

Habertürk’ten Güntay Şimşek yazdı.

Tam 18 saatlik bir uçuş. Dile kolay. Türk Hava Yolları’nın ( THY) İstanbul-Buenos Aires seferi, hava yolunun küresel tüm uçuş ağı içinde en uzun olanı. Doğal olarak yolculuğun başında biraz düşündürüyor. Ama ucunda Latin Amerika’nın Paris’i var. Mesela İstanbul-Singapur-Sydney uçuşumda bu kadar düşünmemiştim. Çünkü Singapur’da bağlantı uçuşu için mola vardı. Bu seyahatte ise tam 18 saat, inmeden aynı uçağın içinde, aynı koltukta olacak olmak ise bambaşka bir his. Ancak Buenos Aires’e diğer hava yollarının da yaptığı tüm uçuşlar Brezilya bağlantılı olarak, bu şekilde gerçekleşiyor. Yolcusu da alışkın. Yabancı olan bizleriz.

Evet yol uzun, ama gideceğiniz yere güzel duygularla ve hazırlıklı olarak odaklanırsanız bir çok mesele kendiliğinden ortadan kalkıyor. İstanbul’da soğuk havayı bırakıp, Güney yarım kürede yazı yaşayan güneşli, neşeli Buenos Aires için merakla yola koyulunca uzun uçuş kavramı da benim için ortadan kalkmıştı. Bir kaç gün önceden epeyce bir araştırma içine girince de Arjantin’in sıcağını hissetmeye başlamıştım zaten. Seyahat günü sabah erkenden Atatürk Havalimanı’ndaydım. Uçağım sabah 10.25’te kalkacaktı, ama uçuşlara çok erken gitmeyen benim için erken sayılacak bir saatte 8 gibi alandaydım. Tahmin edileceği üzere THY’nin CIP Lounge’ndaki Turkish DO&CO ikramlarının da hakkını vermek gerekiyor.

Simit ve Trabzon tereyağı ile zenginleşen menü eşliğinde kahvaltımı yapıp, 18 saat sürecek yolculuğuma hazırlanıyorum. THY’nin en uzun uçuşu için hem sabırsızlanıyor, hem de 18 saat nasıl geçecek merakı içindeyim. Kitap, dergi, gazete hazır. Tablete de gerekli yüklemeler yapılmış. Ve kalkma vakti geliyor. Körükten uçağa doğru ilerlerken, sıcak bir iklime yapacağım yolculuğun Akdeniz isimli TC-JJK kuyruk tescilli Boeing 777-300ER uçağıyla gerçekleşecek olması pozitif ilk adım.

Uçuş ekibimizin tamamı Türk. Kaptan Nihat Ermiş, pilotlar Ali Emre Çalışkan ve Kamil Unubol kokpitte, sorumlu kabin amiri Ayşegül Açıkgöz, business amiri Derya Sallı ve ekonomi amiri Savaş Demirok ile birlikte toplam 15 kabin personeli bize Brezilya’ya kadar eşlik edecek. Uçağımız havalanıyor ve kısa süre içinde önce İstanbul, sonra Türkiye sınırlarından çıkıyoruz.

Uçuştan kısa süre sonra THY kabin ekibi ikram servisine çıkıyor. Ama ben THY’nin business classta verdiği Denon marka gürültü kesen kulaklıkları takmış, amenity kit gözden geçirmiş, terlikler ayağa geçirmiş vaziyette bu uçuş sonrası daha az jet lag etkisi için doğru formülü düşünüyorum. Bu arada uyku setim geliyor, yatağımda hazır. Şimdi ne kadar yemeli, ne yemeli, ne içmeli, uçuşun hangi aşamasında uyumalı? Bunları düşünüyorum. Her halükarda az yemeli, bol su içmeli, arada bir koridorda hareket etmeli formül bu. Ama Turkish DO&CO’nun ikramları öyle söylemiyor.

Öte yandan THY kabin personeli için bu uzun uçuşun formülü, programı saat saat belli. Önce yiyecek, içek ikramı yapılıyor. Sonra güneşlikler kapanıyor. Kabin ışıkları karartılıyor ve uyku moduna geçiliyor. İnişten 2 saat önce yine bir ikram servisi daha olacak, fakat arada acıkana, susayana da zaten servis yapılıyor. Ayrıca business’ta açık de büfe var. Uzun uçuşta aç kalır mıyım endişesine mahal yok!

İkramların havada yolcuyu ve personeli oyalayan, eğlendiren en iyi meşgale olduğunu söylemeliyim. Sadece tek başına ikram olarak değerlendirilmemeli. Uzun uçuşlarda ise bu tarz meşguliyetler hem yolcu hem de hava yolu için önemli. THY gibi çok zengin içeriğe sahip olan kabin içi eğlence sistemi bile bazı yolcuları teskin etmeye az gelebilir. Ama yine de uzun süre hareketsiz kalınacağı dikkate alınarak havada ikramın abartılmaması lazım. Batı’ya uçuşlarda aradaki zaman farkı dikkate alınarak, uçakta belli bir süre uyuyup ve bol su tüketilirse jet lag etkisinin asgariye ineceğini söyleyebilirim. Üstelik gidilecek yerine saat dilimine göre de uyumak daha kolaya olacaktır. Ancak biyolojik saat farkı sebebiyle vücut dengesinin sağlanması, yani jet lag etkisinin azaltılması için bol su çok önemli. Anlattıklarımı bu uçuşumda uyguladım, neredeyse hiç etkilenmedim diyebilirim. Ancak uçuş öncesinde gece geç yattım. Erken kalktım ve az uyudum.

Uçakta uyumak için biraz gayret etmek gerekiyor. Havada gazete, dergi ve kitap faslını tamamladım. Kudret Sabancı’nın yönetmeliğini yaptığı milli mücadele kahramanı, müteşebbis, mühendis ve efsane pilot Vecihi Hürkuş’un hayatından kesitlerin yer aldığı Hürkuş filmini bir kez daha izledim. Ve uyumak için hazırlanmaya başladım. Ancak bizimle birlikte bir pilot ve kabin personeli nöbetçi bırakarak istirahate çekileceği için onlardan da uzun uçuşun hikayesini dinlemek istedim. Dinlenme mekanlarını ziyaret ettim. Boeing 777-300 ER’in en arkasında, galley alanın üzerinde, yolcu kabinin üstü, uçağın çatı katında onlar için ayrılmış 8 kişilik özel dinlenme bölümü var. Pilotların dinlenme bölümü ise uçağın en önünde kokpitin yanı başında yine üst katta bulunuyor.

Yazının devamını okumak için; THY’nin en uzun uçuşu

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.