Bursalı iş adamı Mehmet Celal Gökçen’in satın aldığı 25 yıllık Alman uçak fabrikası Aquila, özel talep üzerine hazırlanan yeni turbo motoruyla Alpler’e daha yüksek irtifada uçacak.

Mehmet Celal Gökçen, artık Türk kartalı olarak kabul edilen Aquila’nın dört ve altı kişilik modelleri için de geri sayımın başladığını açıkladı.

6 AYLIK TALEPLE KAPATTI

İki kişilik özel ve pilot eğitimi için kullanılan VLA (Çok Hafif Hava Aracı) segmentinde ciddi bir marka olarak kabul edilen Aquila’nın, başta tasarımı olmak üzere pek çok noktasına özel dokunuşlar yaparak işe başlayan Mehmet Celal Gökçen, 100 litre normal 95 oktan benzinle 1.150 kilometre menzil gidebilen Aquila’nın gelen talep üzerine Alp Dağları’nda yüksek uçuş yapabileceğini söyledi. Gökçen, Aquila’yı dünyaca ünlü bir motor firmasının turbo motor uygulaması için tercih ettiğini ifade etti. Aquila geçtiğimiz yıl ilk kez bir Türk uçak markası olarak katıldığı dünyanın en büyük havacılık fuarını da 6 aylık sipariş talebiyle kapattı.

Almanya’da düzenlenen AERO 2017 fuarında Aquila ailesine yeni üyelerin katılacağını da açıklayan Gökçen, özellikle uçak sektöründe dizayn ve tasarımı üzerinde tecrübeli 45 kişilik mühendislik firmasını da bünyesine kattıklarını söyledi. Şirketin, gelecek yıl düzenlenecek fuarda dört ya da altı kişilik yeni uçak modelleri de bu bilgi ve birikimle boy gösterecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.