Rusya Federasyonu Bölgesel Havalimanları Yönetim Şirketi adına Genel Müdürü Evgeny Chudnovsky ve Limak Maraş LLC’nin yönetici ortağı Selçuk Karaca, Novy Urengoy havalimanı yolcu terminali inşaatı için ilgili ve mühendislik altyapı tesisleri ile ilgili sözleşme imzaladı.

Yamalo-Nenets özerk Okrugu Hükümeti ile imzalanan imtiyaz sözleşmesi çerçevesinde Novy Urengoy havalimanının büyük ölçekli yeniden inşası projesi, Bölgeler Havaalanları Yönetimi Şirketi tarafından yürütülüyor. Yamal’daki en büyük hava merkezinin yeni yolcu terminali 18 bin metrekarelik bir alana sahip. Yıllık kapasitesi 1,45 milyon yolcu olan havalimanında üç teleskopik merdiven ve 12 check-in inşa edilecek. 
 
Havaalanı kompleksinin ayırt edici bir özelliği, terminalin kendisinde bulunan ve özellikle Uzak Kuzey’in sert hava koşulları için önemli olan, apron otobüslerinde yolcuları kapalı alanlara biniş ve iniş için tasarlanmış sıcak bir otobüs tüneli olacak  Yeni terminalin önündeki istasyon meydanında kısa ve uzun süreli toplam 300 araç kapasiteli otopark yapımı planlanıyor.

Yolcu terminaline ek olarak, genel sözleşme, terminale elektrik sağlayacak 14 MW’lık bir kazan dairesi inşaatını öngörüyor.

Genel sözleşmeye göre yapımı 2022 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Proje ortalama 250-300i çalışan ve 25 birim inşaat ekipmanından oluşacak. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.