Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Türk Yıldızları : Bir Yıldızın Doğuşu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timi Türk Yıldızları’nın kuruluşunun 25’inci yıl dönümü kapsamında Fatih Danacı tarafından “Bir Yıldızın Doğuşu” isimli kitap hazırlandı.

Fatih Danacı’nın kaleme aldığı, sunuş bölümünde eski Hava  Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ünal’ın imzasının bulunduğu “Bir Yıldızın  Doğuşu” isimli kitap Bilgi Yayınevi tarafından 576 sayfa olarak basıldı.
“Bir milli takım” olarak nitelendirdiği Türk Yıldızları’nın 25 yıllık geçmişiyle önce milletinin gönlünde eşsiz yer tuttuğunu, sonra da dünyada sevilen ve takdir edilen bir hava akrobasi timi haline geldiğini belirten Ünal, “Ne mutlu onlara, ne mutlu bu milli takımı, günümüzün hava akrobasi şövalyelerini ülkemize kazandıran Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hava Kuvvetlerine, ne mutlu Türk Yıldızları’nın her bir yıldızına, ne mutlu onları yetiştiren ve destekleyen ailelerine, öğretmenlerine ve liderlerine.” ifadelerini kullandı.

Kitapla ilgili bazı yorumlar şöyle:

1920’li yıllarda işgal kuvvetleri karşısında hiçbir şeyimiz yokken kağnılara koyduk umutlarımızı ve bağımsızlığa doğru yürüdük, sonra ise özgürleştirdiğimiz topraklarda yaptığımız uçaklara kağnıları resmedip gökyüzüne taşıdık. O duygu Türk Yıldızları’dır, Türk Yıldızları’nın gerçek tarihidir. (Sunay Akın)

Her şeyden önce bizimkiler iyi birer savaşçı, aslında bu kadar basit. Ortada teknik bilgimiz de var.
İşte Türk Yıldızları bu ikisinin karışımı. Savaşçı insanlara has merakları ve çılgınlıkları var.
Ortaya da yaptıkları gösteriler çıkıyor. (Prof.Dr. İlber Ortaylı)

Tayyare -ne kadar muhteşem olursa olsun- nihayet bir makinedir. O makinenin marifetleri, üzerindeki pilotun becerisine bağlıdır. Türk Yıldızları, Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının becerilerinin sembolüdürler ve bütün dünyada Türk Hava gücünün en çarpıcı temsilcileridirler. (Prof.Dr. A.M. Celâl Şengör)

Onlara “Modern Çağ Kahramanları” desek abartmış sayılmayız. Sonuçta NF-5 uçaklarıyla zorluk derecesi yüksek işler yapmaları gerçekten de kabiliyet, disiplin, eğitim, çalışma ve özveri gerektiren bir durum. (maNga Grubu)

Gökyüzünde yaptıkları sadece bir makinenin performans limitlerini en iyi şekilde kullanmak değil, insanoğlunun irade ve kabiliyetinin ne denli kontrol edilebildiğinin de en üst seviyede örneğini vermektedir. Bütün bunlarla birlikte Türk Yıldızlarımızı havada tutan, onların emniyetle uçmaları için büyük gayretle çalışan bir yer/teknik ekibi vardır. Kanaatimce onlar da  “Göklerdeki Başarının Gizli Kahramanları”dır. (Ali İsmet Öztürk)

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR