Sabiha Gökçen Havalimanında yaşanan uçak kazası pilotların çalışma şartlarını tartışmaya açarken, Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Murat Ersoy, pilot camiasında en gerekli şeyin Hava Hukuku olduğunu söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde meydana gelen ve 3 kişinin ölümü, 180 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan uçak kazasına ilişkin yürütülen soruşturma devam ediyor.

“YORUMLAR İÇİN DAHA ERKEN”

Pilotların çalışma şartlarıyla ilgili yapılan tartışmalarda kimi uçağın pilotunu suçlu bulurken kimi, piste işaret ediyor. Uzman görüşünü aldığımız Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) Başkanı Murat Ersoy ise, bu tür yorumların erken olduğunu ve devam eden soruşturma neticesine göre konuşmak gerektiğini vurguladı.

BELLİ BİR LİMİTİN ÜSTÜNDE ÇALIŞAMAZ

Sivil Havacılık talimatlarına göre, pilotların günlük belirli çalışma sürelerinin olduğunu vurgulayan Murat Ersoy, bu süreleri aşan pilotların, Sivil Havacılık tarafından lisanslarının iptal edileceğini bu nedenle ‘Pilotlar aşırı çalıştırılıyor’ söyleminin doğru olmadığını aktardı.

“DİNLENME LİMİTLERE GÖRE”

“Pilotun uçuş saati gece yarısına denk geliyorsa 12 saatlik çalışma süresi vardır” diyen Ersoy, “Günün diğer saatlerinde uçuşa başlayan pilotların ise 14 saat çalışma limiti var. Hatta bu uzun süreli uçuşlarda daha da artmaktadır. Buradan Amerika’ya gidiyorsanız, pilot sayısı artar. Dar gövdeli uçaklarda 2 pilot görevli iken, orada bazen 3-4 pilotlu uçuşlar oluyor. Bunlar hepsinin Sivil Havacılığın FTL dediğimiz talimatlarında açıkça belirtmektedir. Bu talimatlar ve limitler uluslararası talimatlara göre belirlenmektedir. Bu limitlere göre dinlenme saatleri vardır.

Kaynak Yeniçağ: “Pilotlar, hava hukuku istiyor”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.