Kuzey Kore’nin uzun menzilli roket fırlatmasına Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi. Bakanlık yazılı bir açıklamayla Kuzey Kore’yi kınadı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında; “Kuzey Kore’nin 7 Şubat 2016 tarihinde uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak  uzun menzilli roket fırlatmasını şiddetle  kınıyoruz” denildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“Kuzey Kore’nin 7 Şubat 2016 tarihinde uluslararası yükümlülüklerine aykırı olarak uzun menzilli roket fırlatmasını şiddetle kınıyoruz.
Kuzey Kore’nin bu adımı, 6 Ocak tarihinde gerçekleştirdiği dördüncü nükleer deneme de dikkate alındığında, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarı hiçe sayma niteliğindedir.
Kuzey Kore’nin bütün uluslararası uyarılara rağmen attığı bu sorumsuz adımın bölgesel barış ve istikrara muhtemel olumsuz yansımalarından derin kaygı duymaktayız. Kuzey Kore’yi vakit geçirmeksizin ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarından kaynaklanan yükümlülüklerine tümüyle uymaya çağırıyoruz.
Türkiye ayrıca, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına önem atfetmekte, bu amaçla Altılı Görüşmeler’in bir an önce yeniden başlatılmasını teşvik etmektedir.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.