Kovid-19 yüzünden durdurulan Türkiye-Rusya arasındaki düzenli hava köprüsü, dün gece nihayet yeniden kuruldu. Yasakların kalkmasıyla dün gece 01.20’de THY’nin ilk uçağı Moskova Vnukovo Havaalanı’na indi. 02.15’te yolcularını alarak Moskova’dan havalanan uçak, 04.54’te İstanbul’a iniş yaptı. Bugün 11.20 ve 20.20’de iki Moskova-İstanbul uçuşu daha yapılacak.  THY, pazardan itibaren Saint Petersburg, pazartesinden itibaren de Rostov kentlerine uçuşlarına yeniden başlamayı planlıyor. Aeroflot da ilk Türkiye seferini sabah 07.45’de Moskova Şeremetyevo’dan İstanbul’a yaptı.

Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), uluslararası uçuşların yeniden başlamasının ardından bugün yapılacak ilk seferlerin Aeroflot, Pobeda, Türk Havayolları (THY) ve Pegasus Havayolları tarafından gerçekleştirileceğini duyurdu.

Açıklamaya göre 10 Ağustos’tan itibarense 7 Rus havayolu şirketi daha Türkiye’ye uçmayı planlıyor.Rosaviatsiya’dan yapılan açıklamada, uluslararası uçuşların yeniden başlamasının ardından yarın yapılacak ilk yurt dışı seferlerin Rus havayolu şirketleri Aeroflot ve Pobeda ile THY ve Pegasus Havayolları tarafından gerçekleştirileceği belirtildi.
Sputnik’in aktardığı açıklamada, “Kısıtlamaların kaldırılmasından sonra Aeroflot havayolu şirketinin Moskova-İstanbul rotasındaki ilk tarifeli seferi yarın (bugün) saat 07.50’de Şeremetyevo Havalimanı’ndan yapılması planlandı. Şirketin yarınki uçuş listesinde aynı rotada 2 tarifeli seferi daha yer alıyor” ifadelerine yer verildi.
Açıklamaya göre Pobeda havayolu şirketi ise Moskova’daki Vnukovo Havalimanı’ndan İstanbul’a bir uçuş gerçekleştirecek. 01.20’de ise İstanbul’dan THY’nin ilk uçağının Moskova’ya inmesi bekleniyor. THY, pazardan itibaren Saint Petersburg, pazartesinden itibaren de Rostov kentlerine uçuşlarına yeniden başlamayı planlıyor.
Açıklamada ayrıca Antalya, Bodrum ve Dalaman’a uçuşlara yeniden resmen izin verileceği 10 Ağustos’tan itibarense daha 7 Rus hava taşımacısının Türkiye’ye uçmayı planladığı ifade edildi:
“10 Ağustos’tan itibaren Türkiye’ye yapılacak tarifeli ve charter seferlerin sayısı önemli ölçüde arttırılacak. Rus S7, Ural Havayolları, Royal Flight, Nordwind Airlines, Azur Air, Rossiya ve iFly havayolu şirketleri uçuşlara başlamayı planlıyor.”
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.