Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkTürkiye-Ukrayna Ortaklığının İlk Ürünü 'AKINCI' Olacak

Türkiye-Ukrayna Ortaklığının İlk Ürünü ‘AKINCI’ Olacak

Ukrayna devletine ait savunma sanayii ortaklığı Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada ortaklığa bağlı Ukrspetsexport ile Baykar Savunma ortaklığının ilk ürününün Akıncı olacağı duyuruldu.

Ukroboronprom yöneticisi Pavlo Bukin konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Yeni nesil silahlı insansız hava aracı Akıncı 21’inci yüzyılın silahlı güçlerinin ihtiyaçlarına göre tasarlandı özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri. Yüksek faydalı yük kapasitesi, hız ve irtifa ile birlikte kolaylıkla ihraç edilebilir Ukrayna üretimi motorları ile yüzlerce kiloluk mühimmatı taşıyabilecek güçte. Türkiye ve Ukrayna’nın en güçlü savunma sanayiinin ortaklığı ile proje hayata geçiyor.” dedi.

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada Akıncı’nın yeni nesil ağır sınıf insansız hava araçları arasında yer aldığı belirtilirken 12 kilometre yüksekliğe kadar çıkmasını sağlayacak iki adet Ukrayna üretimi motora sahip olduğu ifade edildi. 20 metre kanat açıklığına sahip olacak olan Akıncı 1000 kilogramdan fazla yük kapasitesi ile 24 saatten fazla görev yapabilecek.

Akıncı’nın modern istihbarat sistemleri ile donatılacağının ifade edildiği açıklamada termal görüntüleyicilerin, yüksek çözünürlüklü kamera ve Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile donatılacağı belirtildi. Akıncı’nın akıllı füze sistemleri ile birlikte geleneksel serbest düşüm mühimmatları kullanabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’nin ziyareti sonrasında açıklama yapan Ukrayna Savunma Bakanlığı “Kurulan ortaklığın ana amacının her iki ülkenin savunma sanayii imkanlarını kullanarak her iki tarafın askeri ihtiyaçlarının karşılanması. Bu yeni ortaklık ile birlikte klasik askeri alım anlaşmaları noktasında yeni bir seviyeye gelinerek savunma sanayi teknolojileri konusunda ileri bir işbirliğinin sağlanması.” olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada iş birliğinin sadece Akıncı ve alt sistemleri ile sınırlı olmadığı kapsamlı işbirliğinin söz konusu olduğu belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

AKINCI İHA düşen helikopteri nasıl buldu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, helikopter kazasında hayatını kaybetti. Dağlık bir alana düşen ve İran...

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...