Ukrayna devletine ait savunma sanayii ortaklığı Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada ortaklığa bağlı Ukrspetsexport ile Baykar Savunma ortaklığının ilk ürününün Akıncı olacağı duyuruldu.

Ukroboronprom yöneticisi Pavlo Bukin konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Yeni nesil silahlı insansız hava aracı Akıncı 21’inci yüzyılın silahlı güçlerinin ihtiyaçlarına göre tasarlandı özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri. Yüksek faydalı yük kapasitesi, hız ve irtifa ile birlikte kolaylıkla ihraç edilebilir Ukrayna üretimi motorları ile yüzlerce kiloluk mühimmatı taşıyabilecek güçte. Türkiye ve Ukrayna’nın en güçlü savunma sanayiinin ortaklığı ile proje hayata geçiyor.” dedi.

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamada Akıncı’nın yeni nesil ağır sınıf insansız hava araçları arasında yer aldığı belirtilirken 12 kilometre yüksekliğe kadar çıkmasını sağlayacak iki adet Ukrayna üretimi motora sahip olduğu ifade edildi. 20 metre kanat açıklığına sahip olacak olan Akıncı 1000 kilogramdan fazla yük kapasitesi ile 24 saatten fazla görev yapabilecek.

Akıncı’nın modern istihbarat sistemleri ile donatılacağının ifade edildiği açıklamada termal görüntüleyicilerin, yüksek çözünürlüklü kamera ve Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile donatılacağı belirtildi. Akıncı’nın akıllı füze sistemleri ile birlikte geleneksel serbest düşüm mühimmatları kullanabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’nin ziyareti sonrasında açıklama yapan Ukrayna Savunma Bakanlığı “Kurulan ortaklığın ana amacının her iki ülkenin savunma sanayii imkanlarını kullanarak her iki tarafın askeri ihtiyaçlarının karşılanması. Bu yeni ortaklık ile birlikte klasik askeri alım anlaşmaları noktasında yeni bir seviyeye gelinerek savunma sanayi teknolojileri konusunda ileri bir işbirliğinin sağlanması.” olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada iş birliğinin sadece Akıncı ve alt sistemleri ile sınırlı olmadığı kapsamlı işbirliğinin söz konusu olduğu belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.