İlk milli haberleşme uydusu projesi TÜRKSAT 6A hakkında değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, projeyle birlikte Türkiye’nin devler ligine adım atmış olacağını söyledi.

TÜRKSAT 6A Üst Düzey Bilgilendirme Toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları Dr. Özkan Poyraz, Galip Zerey, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, UDH Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Ali Arıduru, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, Aselsan Genel Müdürü Dr. Faik Eken, daire başkanları ve projede görev alan üst düzey yetkililer katıldı.

Teknoloji Kazanım Projesi

TÜRKSAT 6A İlk Milli Haberleşme Uydusu Projesini değerlendiren UDHB Müsteşarı Aka, bu projeyle birlikte Türkiye’nin uzay alanındaki mevcut altyapısı ve yeteneklerinin hızla gelişeceğini kaydetti. Bakanlık olarak projeye büyük önem verildiğini ifade eden Aka, “545 milyon bütçeli bu devasa projeyle ülkemiz devler ligine adımını atmış olacak. TÜRKSAT 6A projesi sadece Ar-Ge projesi değildir. Aynı zamanda Ar-Ge içerikli uydu geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik teknoloji kazanım projesidir. Tüm aşamalarda projenin izlenmesi için gerekli her türlü hassasiyet gösterilecektir” dedi.

TURKSAT 6A Haberleşme Uydusu
Yörünge 42° Doğu
Faydalı Yük 20 Ku-Bant Aktarıcı
Hizmet Ömrü > 15 yıl
Kuru Kütle ~1700 kg
Toplam Kütle  ~4000 kg
Güç Üretimi ~7 kW (Ömür Sonu)
Fırlatma Tarihi 2019
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.