Havayollarının internetten yaptıkları düşük ya da sıfır servis bedelli uçak bileti satışlarındaki haksız rekabete son vermek için tarihi bir adım atan TÜRSAB, Pegasus Havayolları’nı mahkemeye verdi.

TurizmHaberleri.com’da Nilgün Atar imzasıyla yer alan özel habere göre Turizmhaberleri.com olarak 2008 yılından beri gündeme taşıdığı; havayolu firmalarının internetten yaptıkları düşük ya da sıfır servis bedelli uçak bileti satışlarında acentaların uğradığı haksız rekabette son noktaya gelindi. Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB, söz konusu uygulama ile haksız rekabet yaratan Pegasus Havayollarına İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Seyahat acentalarının tepkilerine duyarsız kalan ve birliğin uyarılarını dikkate almayan Pegasus Havayolları’nı mahkemeye veren Türsab’ın bu kararı; her iki sektörde yeni bir dönem anlamına geliyor.

Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre; İnternette kampanya adı altında sıfır veya düşük servis bedelli uçak bileti satışı sonucu kendisinin satış kanalı olan seyahat acentalarına haksız rekabet yapan Pegasus Havayolları’nın; TÜRSAB tarafından defalarca uyarılmasına rağmen bu tutumundan bir türlü vazgeçmediği belirtildi.

Seyahat acentalarının ise eli kolu bağlı çünkü imzaladıkları sözleşme ile her şeyi kabul etmişler, o nedenle haksız rekabet konusunda Pegasus Havayolları aleyhine herhangi bir dava açamıyorlar. Sadece seslerini yükselterek tepkilerini gündeme getirmek ve meslek örgütleri TÜRSAB’a şikayet etmekle yetiniyorlar.

TÜRSAB’IN TARİHİ KARARI…
Uyarı ve ikazların işe yaramadığını ve şikayetlerin çığ gibi büyüdüğünü gören TÜRSAB ise tarihi bir karar aldı. Üyelerini mağdur eden, tüketici önünde güven kaybına neden olarak haksız rekabet yaratan bu duruma son vermek için hukuki süreci başlattı. İstanbul Ticaret Mahkemesi’nde kendi ürünleri ile yaptığı satışlarda seyahat acentalarına haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle Pegasus Havayolları aleyhine davacı oldu. TÜRSAB’ın hukuki sürece yönelik kararını değerlendiren seyahat acentaları; sorunun çözümü noktasında bir umut doğduğunu belirttiler.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.