Özgün helikopter projesi için bir günde iki adım birden atıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında 2013 yılında imzalanmış olan Özgün Helikopter Programı kapsamında; 5 ton sınıfında, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sertifikalı sivil ve askeri kullanıma uygun helikopterler geliştirilme projesi devam ediyor. Ön tasarım aşaması tamamlanmak üzere olup proje kapsamında helikopterlerin 2018 yılı içinde ilk uçuşunun gerçekleştirilmesi hedeflenmek ve 2020 yılında hizmete girmesi bekleniyor. Program kapsamında prototip helikopterlerin geliştirme, üretim ve alt sistem entegrasyon çalışmalarının gerçekleştirileceği, içinde test laboratuvarlarının da yer alacağı tesislerinin temel atma töreni 05 Ağustos 2015 tarihinde TUSAŞ’ın Ankara Kazan’daki tesislerinde gerçekleştirildi.

DSC_0740_

DSC_0788_

DSC_0807_

ASELSAN ile Aviyonik Anlaşması İmzalandı
Ayrıca, aynı gün TSKGV şirketleri TUSAŞ ile ASELSAN arasında Özgün Helikopterlerde yer alacak aviyonik sistemlerin geliştirilmesi ve entegrasyonu için bir alt yüklenicilik sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında sivil ve askeri konfigürasyonda yaklaşık 40 adet ekipmandan oluşan aviyonik (havacılık elektroniği) sistem tasarımı gerçekleştirilecek. Geliştirilecek aviyonik sistemlerin, Özgün Helikopterlerin dünya piyasasında rekabetçi ve yenilikçi olmasını destekleyecek ileri teknolojili modern yapıda olması planlanıyor.

DSC_0733_

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin ve TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenlere, başta SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, TSKGV Genel Müdürü Orhan Akbaş, SSM Müsteşar Yardımcısı ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şeker, SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, SSM İnsansız ve Akıllı Sistemler Daire Başkanı Yakup Taşdelen, SSM Helikopter Dairesi Başkanı Köksal Liman, SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

ozgun

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.