Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) her geçen gün tasarım üretim kabiliyetini geliştirerek havacılık sektöründeki yerini geliştirmeye devam ediyor.

TUSAŞ T129 ATAK helikopterinden elde ettiği bilgi birikimini özgün ve daha yüksek kapasiteye sahip bir taarruz helikopterine aktarıyor. ATAK 2 adı verilen yeni ve yüksek kapasiteli taarruz helikopteri projesinde TUSAŞ’ın tasarımı T625 helikopteri ile de bir çok alt sistemi ortak olarak kullanacak.

TUSAŞ’DAN BÜYÜK DÜŞÜNCE ÖRNEĞİ 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ (GMH)

TUSAŞ 10 ton sınıfı genel maksat helikopteri projesiyle arama-kurtarma ve deniz üstü operasyonlara uygun, askeri konfigürasyona sahip 10 ton sınıfında bir genel maksat helikopterinin geliştirilmesi hedeflenmekte. Helikopter, ayakta durmaya elverişli geniş kabinli, arkadan rampa kapağı olan ve katlanabilir iniş takımlarına sahip olacak şekilde operasyonel gereksinimler göz önünde bulundurularak tasarlanacak.

Helikopter, 20+ kişilik personel kapasitesine, 170 knot azami hıza ve 1000 km menzile sahip olacak şekilde tasarlanacak olup, gelişmiş teknolojik görev ve uçuş sistemlerini barındıracak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.