Türk Havacılık ve Uzay Sanayii prestij yayınlarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin ilk İnsansız Hava Aracı projesi olan ANKA ürün ailesinin hikayesini konu alan “Sınırları Aşmak” isimli kitabı yayımlandı.

ANKA’nın doğuşu için verilen karardan Tunus’a yolculuğuna kadar olan tüm serüvenini bulabileceğiniz “Sınırları Aşmak” kitabına atıfta bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “Geliştirdiğimiz hava araçlarımızın başarı hikayelerini konu alan yayınlarımıza bir yenisini daha ekledik. ANKA’nın başarı hikayesini konu alan ‘Sınırları Aşmak‘ kitabımız Türkiye’nin azim ve inançla çalışan mühendislerimizin emeklerine, hüzünlerine, sevinçlerine ve en çok da ülkelerine duydukları büyük sevgiyi anlatıyor. Hava araçlarımızla başarılarla dolu nice hikayeyi gökyüzüne yazmak için aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz“ dedi.

Başarılar, hayal kırıklıkları, imkânsızlıklar derken havacılığa veda eden Türkiye’nin, 1973 yılında kurulan TUSAŞ ile gökyüzüne olan tutkusu yeniden canlanırken, 2020’li yıllara gelindiğinde hava aracı ihraç edeceği kimin aklına gelirdi ki?

Yaklaşık 50 yıl önce kurulan, büyüyen, dönüşen, değişen TUSAŞ, 2004’te küllerinden yeniden doğarak birçok hava aracına imza attı. Türk Havacılık Uzay Sanayii adını alan şirket, ürettiği İnsansız Hava Aracı ANKA ile sınırları aşmayı da başardı.

“Sınırları Aşmak” ile İnsansız Hava Aracı ANKA’nın geliştirilme aşamasında heyecan dolu bir yolculuğa çıkarken, Türkiye’nin inançlı mühendislerinin emeklerine, hüzünlerine, sevinçlerine ve en çok da ülkelerine duydukları o büyük sevgiye tanıklık edeceksiniz. Türk Havacılık Uzay Sanayiinin ürettiği GÖZCÜ, ŞİMŞEK, TURNA, HÜRKUŞ, T129 ATAK gibi nice hava ve uzay aracı hakkında bilgi sahibi olacak ve yeryüzünden gökyüzüne uzanan Türkiye’nin geleceğine dair bilgi edineceksiniz.

Bu kitap, “Sınırları Aşmak”tan korkmayan cesur gençlere ilham kaynağı niteliğinde.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.