Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum’da havaalanı ve hızlı tren kadar kadar tüm sektörlerde cazibe alanları oluşturulmasının önemli olduğunu bildirdi.

Çorum’un 2011 yılındaki en sıcak gündeminin tıpkı havaalanı gibi kampüs meselesi olduğunu hatırlatan Rektör Alkan, bugün gelinen noktada artık kampüsün konuşulmadığını dile getirdi.

Havaalanınının hızlı trenden daha az önemli olmadığını belirten Rektör, Çorum ölçeğinde veya daha küçük olan bazı illerde havaalanı konusunda yaşanan gelişmelerin şehir insanını doğal olarak etkilediğini vurguladı.

Çorum’da hangi sektörde cazibe alanı oluşturulduğuna bakılması gerektiğine dikkat çeken Alkan, Türkiye’de yaklaşık bir yıl önce gündeme gelen 4. Sanayi Devrimi’ne işaret ederek, “2018 dönemini kapsayacak Türkiye Sanayi Strateji Belgesi vizyonu ‘Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olmak’ olarak tanımlandı. Avrasya ve Afrika ülkeleri dünya nüfusunun yüzde 85’ini barındırıyor. Almanya yurt dışından 200 bin mühendis almış.” dedi.

O KÜLTÜRÜ OLUŞTURMALIYIZ

Türk Cumhuriyetleri’nde Türkçe’yi lehçeleriyle konuşan 300-400 milyon insan olduğunu aktaran Alkan, şöyle devam etti; “Kuzey Afrika, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri etki alanımıza giriyor. Uçağa binecek sektörü oluşturmalıyız. Teknokent silikon vadisi mantığının aynısıdır. Eleştiri değil, ‘biz ne yapabiliriz’ diye düşünerek o kültürü oluşturmamız lazım. Kimin söylediği değil, neyin doğru söylendiği önemli.”

Çorum’da Teknokent, merkez laboratuvarı, üniversitenin yanı sıra AR-GE yatırımları olan sanayi şirketlerinin bulunduğunru hatırlatan Rektör, “İlimizde AR-GE yatırımı olan şirketler var. TÜBİTAK’a proje yapan sanayicilerimiz var. Dünyaya anahtar teslim makine ihraç eden fabrikalarımız var. Un, yem, yumurta gibi gıda ürünlerinde iddialıyız. Elimizde çok ciddi imkân ve potansiyel var. Biz uçağa binecek sektörleri şimdiden oluşturmalıyız. İkinci adamları istemeyen yöneticilere değil, coğrafyamızı etkileyecek insan ve argümanlar ile bu kültürü oluşturmaya ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.