Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) yapılan açıklamada, “Ülkemizde de 2018 yılında uçaklara yönelik 22 lazer işaretçilerinin tutulması olayı raporlanmışken, 2019 yılında olaylarda %89,91’lik bir artışla 42 olay raporlanmıştır.” denildi.
SHGM’den yapılan açıklama  şöyle;
Son yıllarda lazer gösterileri gibi meşru amaçlar için açık havada lazer kullanımında bir artış olmuştur. Ancak endişe verici bir şekilde, uçuşlar için kritik safha olan iniş, yaklaşma veya kalkış aşamasında uçaklara lazer işaretçilerin kasıtlı tutulmasında da bir artış olmuştur. Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) Gönüllü Hava Trafik Hizmetleri (ATM) Olay Raporlama (EVAIR) sistemi aracılığıyla toplanan verilerde bu tehdidin Avrupa çapında genişlediğini ve yayıldığını göstermektedir.

Ülkemizde de 2018 yılında uçaklara yönelik 22 lazer işaretçilerinin tutulması olayı raporlanmışken, 2019 yılında olaylarda %89,91’lik bir artışla 42 olay raporlanmıştır.

Uçuş emniyetinin muhafazasını teminen uçaklara lazer işaretçilerinin tutulması durumunda olası etkiler, yapılması gereken eylemler ve ülkemizdeki yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilmesi ile emniyet tehlikeleri hakkında farkındalığı sağlamak amacıyla Hava Seyrüsefer Emniyet Bülteni hazırlanmıştır.

Emniyet Bülteni için tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.