Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkÜçü Tekerlekli Sandalyede Beş Yolcuyu Havalimanında Unuttular!

Üçü Tekerlekli Sandalyede Beş Yolcuyu Havalimanında Unuttular!

Atlasglobal Hava Yolları’Nın dün sabah KKTC’den aldığı üçü tekerlekli sandalyeli beş yolcuyu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda unutup, İngiltere’ye uçtu.

Kıbrıs Gazetesi’nde yer alan habere göre Ercan Havalimanı’ndan sorunsuz uçuş gerçekleştiren yolcular, Atatürk Havalimanı’nda işlemleri için bekletilirken, görevliler tarafından unutuldu ve İngitere- Stansted uçağını kaçırdılar.

Büyük mağduriyet yaşayan tekerlekli sandalyeli iki yolcu, yaşadığı mağduriyet sonrasında Ada’ya geri dönmek zorunda kalırken, yolculardan biri ise saatlerce Atatürk Havalimanı’nda bekletildikten sonra bir otele yerleştirildi.

Tekerlekli sandalyeli yolcu Nazelin Şaban’ın bugün saat 10.25 uçağı ile İngiltere’ye yolculuk yapacağı öğrenildi.

Tekerlekli sandalyeli yolculardan Nazelin Şaban’ın oğlu Reşat Şaban, ailesinin, İngiltere’de gerçekleşecek aile düğünü için yaptıkları yolculuğun tam bir rezalete dönüştüğünü anlattı.

KIBRIS’a konuşan Şaban, annesinin Ercan Havaalanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanı’na sorunsuz gittiğini belirterek, Çelebi şirketinden yer hizmetleri sorumlusu, annesini alarak, havaalanına kadar götürdüğünü söyledi.

Şaban, yaşananları şöyle anlattı:

“Ailem İngiltere’ye aile düğünü için gidecekti. Annem Nazelin Şaban ve dört aile üyesiyle birlikte İngiltere yolculuğuna çıktı. Annemin sağlık sorunu olması nedeniyle tekerlekli sandalye ile yolculuk yapacaktı. Teyzem de ona refakatçilik yapıyordu. Annem, Ercan Havaalanı’ndan İstanbul’a sorunsuz gitti. İstanbul’da tekerlekli sandalyeyle Atatürk Havalimanı’na giriş yapıldı. Çelebi şirketinden yer hizmetleri sorumlusu, annemi aldı ve havaalanına kadar götürüldü. Havaalanında bu üç tekerlekli sandalyeli ve iki refakatçi transit uçacakları için uçağı beklemeye başladı. Ercan’dan İstanbul’a ve Londra Stansted’e gidecek toplamda üç tekerlekli sandalyeli ve iki de refakatçi havaalanında bekletildi. Uçağın saati yaklaşmasına rağmen, kimse gelmedi ve yolcular unutuldu. Ayağı ve kalp sorunu olan tekerlekli sandalyedeki yolcular kendi imkanlarıyla yolculuk yapacakları çıkış kapısını bulmaya çalıştı ama uçağa yetişemediler. Teyzem panikle üç kez düşme tehlikesi geçirdi. Ailemizden dört kişi yolculuğunu gerçekleştirebilirken, annem ve teyzem ile diğer tekerli sandalyeli yolcular ile rekafaketçiler uçağı kaçırdı. Uçağın kalktığını öğrendiler. Havalimanında, teyzem ve diğer tekerlekli sandalyeli yolcularla ilgili herhangi bir duyuru yapılmadı.”

“Annem, saatlerce havalimanında bekletildi”

Reşat Şaban, annesinin dün sabah 10.30’dan 15.30’da kadar havalimanında bekletildiğine vurgu yaptı.

Şaban, “Uzun bir bekleme süresi oldu. Başka bir havayoluna ait uçağa da yönlendirilmediler. 15.30’dan sonra yolcuları, otele yönlendirdiler. Diğer iki tekerlekli sandalyeli yolcular ve refakatçilerini, kendi istemleri üzerine Kıbrıs’a geri gönderdiler. Annemler, İstanbul’da bir otelde ve bugün 10.25’te Atlasjet Stansted seferiyle uçuş yapacaklar. Yolcuların çoğunluğu, tekerlekli sandalyeli ve yardımla uçağa girebilecek yolculardır. Bir de değil, üç tekerlekli sandalyeli yolcuyu havalimanında unutmamaları kabul edilemez. Bu yolcuları İstanbul’da unuttular. Bu ihmal kabul edilemez. Üç tane tekerlekli sandalyeli yolcunun havalimanında unutulması ihmali kabul edilemez. Büyük bir stres yaşadık. Kına gecesini kaçırdık. Ailece, mağdur olduk” şeklinde konuştu.

Şirketin, Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Yolcu Hakları Broşürü’ne göre yolcu kendi isteği dışında uçağa binememesi durumunda tazminat hakkı doğduğunu belirten Şaban, bilet ve konaklama tazminatının ödendiğini ancak tazminat hakkının havayolu şirketi tarafından dile getirilmediğini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

ALASKA AIRLINES FLIGHT 1282, ‘3 yolcudan Boeing’e 1 milyarlık dolarlık dava’

Uçuş sırasında kapı tıkacının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç...

Pegasus’un net dönem kârı bir önceki yıla göre yüzde 194 arttı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu 4 Mart'ta   tarihinde Kamuyu...

HTKS grevi 60 gün süreyle ertelendi

KKTC Bakanlar Kurulu, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası'nın (HTKS) Ercan Havalimanı'nda başlattığı grevi 60 gün...

AB: Havayollarının daha fazla yolcu verisi aktarma, toplama ve paylaşması konusunda anlaşmaya varıldı

 AB dönem Başkanı Belçika ve Avrupa Parlamentosu müzakerecileri, 1 Mart Cuma günü, sınır yönetimi...

Musa Alioğlu: THY, Dünya üçüncüsü olmaya aday

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli havayolu olan THY, "Gelecek 10 yıllık büyüme stratejisinin belirlendiğini ve halen...

Rusya’nın yeni yerli uçakları 2 yıl gecikecek

Kommersant gazetesi Rusya'nın milyarlarca ruble yatırımla geliştirmeye çalıştığı yerli uçakların en az 2 yıl...

Scholz’dan 500 km menzilli füze itirazı: “Moskova hedef olabilir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, menzillerinin Moskova'daki hedefleri vurmaya imkan vermesi nedeniyle Taurus füzelerini Ukrayna'ya...

Hava İş’ten THY’ye ‘sektör gerçekleri’ hatırlatması!

Hava İş'ten yapılan açıklamada, "Zamanında Kalkış Performanslarını %74’ün üzerine çıkarılmasının hedeflendiği bu ortamda, PAZAR günlerini 2020’den itibaren...