Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Uçuş emniyetinde tedirginlik, Kokpitte kavga, kalkışta ikinci motorun çalıştırılmasının unutulması!

Air France , Haziran 2021’de Cenevre’den Paris’e yaptığı uçuş sırasında Airbus A320’nin kokpitinde arbede başlatan iki pilotun lisansını askıya almıştı. 

İkinci pilotun belirli talimatlara uymayı reddetmesi ve yakasından tutularak muhtemelen kaptan pilot tarafından tokatlanması üzerine kavga çıktı. Kavga, bir kabin görevlisinin araya girerek pilotları ayırmasıyla çözüldü. 

Hikaye La Tribune tarafından açıklandı. Dergiye göre, Fransa’nın Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Bürosu (BEA) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda özetlenen çok sayıda başka güvenlik endişesine ek olarak geliyor. 

Rapor, Air France uçağında ciddi güvenlik ihlallerinin meydana geldiği bir dizi vakayı detaylandırıyor. Davalardan biri, Airbus A330 pilotlarının, meydana geldikten sonra bir yakıt sızıntısı bildirmemesiyle ilgiliydi. Yine başka bir olay, pilotların kalkıştan önce uçağın motorlarından birini açmayı unuttuğunu gördü. 

Le Point’e göre raporda, ” Bazı Air France ekipleri arasında, uçuş emniyeti için katı prosedürlerin uygulanmasının katkısını hafife alma eğilimini destekleyen belirli bir kültür oluştu” deniyor .

Belgede “ prosedürlere uyumun şirketin güvenlik kültürünün merkezine yeniden yerleştirilmesi” çağrısının altı çizildi.

Le Tribune’e göre Air France, arbede olayının uçuşun güvenliğini tehlikeye atmadığını ve toplam olay sayısının raporda belirtilenden önceki döneme oranla sabit kaldığını söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR