Ana Sayfa Havacılık Haberleri Uçuş Sırasında Tıbbi Acil Durumlarda Uçuş Ekibinin ve Tıp Uzmanının Rolü nedir?

Uçuş Sırasında Tıbbi Acil Durumlarda Uçuş Ekibinin ve Tıp Uzmanının Rolü nedir?

0

 

Giderek artan hava yolcusu sayısı, nüfusun yaşlanması ve akut veya kronik hastalıkları olan hava yolcularının artan sayısı, uçak içi tıbbi olayların sayısını artırıyor.

Ancak 40.000 feet yükseklikteki dar alanlarda tıbbi yardım sağlamak kolay bir iş olmayabilir. Düşük hava basıncı ve meraklı yolcuların varlığı gibi unsurlar açıkça işi kolaylaştırmıyor. Doktor ve havacılık doktoru Axel F. Sigurdsson, genel olarak artan yolcu sayısı, yaşlanan nüfus ve kronik ve akut rahatsızlıkları olan daha fazla yolcunun gelecekte uçaktaki tıbbi acil durum sayısını artıracağından emin.

Çeşitli araştırmalar, vakaların yaklaşık yüzde 45 ila 75’inde uçakta tıp uzmanları olduğunu varsayıyor. Ancak, sayı havayoluna ve bölgeye göre değişiyor. Ancak acil bir durumda uçaktaki sağlık personelinin çalışma koşulları çok zor.

Uçaktaki tıbbi ekipman da mantıksal olarak bir hastane standardına uymuyor. Her mürettebat üyesi uçakta temel ekipman olarak ilk yardım çantasında alçı, bandajlar ve ağrı kesici olduğunu bilir. Çoğu ticari uçak aynı zamanda otomatik defibrilatör (AED) ile donatılmıştır. Ek olarak, genellikle uçakta bulunan acil tıp (Acil Durum Tıbbi Kiti veya EMK) vakası vardır. Buna diğer tıbbi ekipman, entübasyon malzemeleri ve güçlü ağrı kesiciler dahildir. İçerik ayrıca havayolundan havayoluna farklılık gösterir. Ancak bu sadece uçaktaki bir doktor tarafından kullanılabilir.

Yardım etme görevi var mı?

Yardım etmek için temel bir ahlaki yükümlülüğe ek olarak, yasal açıdan farklı görünüyor. Belirleyici faktör, uçağın kayıtlı olduğu ülkedir. Örneğin, uçak Almanya veya Fransa’da kayıtlıysa doktorlar yardım etmekle yükümlüdür. Bu, İngiltere veya ABD gibi diğer ülkeler için geçerli değildir. Ne de olsa doktorlar, ağır ihmalkarlık göstermedikçe tedavinin hukuki sonuçlarından korunmaktadır. Bu, ya havayollarının sorumluluk sigortası ya da Tıbbi Yardım Yasası ile sağlanır. Lufthansa Group’ta sigorta, doktor hastayı kasıtlı olarak yanlış tedavi etmedikçe, ağır ihmalkar davranışları ve karşılık gelen rücu taleplerini de kapsar.

Lufthansa farklı bir yaklaşım geliştirdi. Havayolu, Avusturya Havayolları ve İsviçre’nin de katıldığı “uçakta doktor” programını başlattı. Kalifiye personel Miles & More müşteri hesabını kullanarak kayıt olabilir. Bu, uçuş ekibinin, bir doktorun uçakta olup olmadığı ve hangi koltukta rezerve edildiği hakkında daha kalkıştan önce bilgi sahibi olduğu anlamına gelir. Personelle doğrudan temasa geçildiğinden, herhangi bir tıbbi acil durum daha gizli bir şekilde ele alınabilir.

Uçmaya veya acil inişe devam edin

Uçakta tıbbi uzman bulunmaması durumunda, mürettebat yerdeki bir acil durum merkezine başvurabilir. Bir uydu telefonu, telsiz bağlantısı veya ACARS (Uçak haberleşme adresleme ve raporlama sistemi) haberleşme sistemi kullanarak, havada herhangi bir yerden uzmanlarla konuşabilirsiniz. Bu, havayolunun kendi tıbbi acil servisi veya InternationalSOS veya İsviçre’de Rega gibi harici sağlayıcılar olabilir.

Günün sonunda, nasıl ilerleyeceğinden kaptan sorumludur. Karar acil inişten yanaysa, bu bir bağımlılıklar zincirini tetikler. Yerdeki operasyon merkezi ile birlikte uygun bir havaalanı bulunmalıdır. Ve soruların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bölge gerekli tıbbi ve lojistik kapasiteye sahip mi? Maksimum iniş ağırlığı tolerans dahilinde mi? Pist, uçağın türü için yeterince uzun mu? Acil bir iniş, genellikle sıkı zamanlanmış uçuş planını bozar. Havayolunun uçuş planlaması, bağlantılı uçuşlarını kaçıran yolcuları yeniden rezerve etmeli, çalışma saatleri aşıldığında mürettebatı değiştirmeli veya uçuş artık uçamıyorsa kalacak yer bulmalıdır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.