Kars Harakani Havalimanı Pat sahalarının temeli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı.

Törende UDH Bakanı Arslan’a, Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal eşlik etti.

Genel Müdür  Funda Ocak’ın inşa edilecek olan PAT sahaları ile ilgili teknik bilgiler verdiği konuşmasının ardından kürsüye gelen UDH Bakanı Ahmet Arslan, Havacılık sektöründe Türkiye’nin çığır açan, dünyaya örnek olan projelerle büyümeler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

UDH Bakanı Arslan törende yaptığı konuşmada ,”Eskiden iki havayolu şirketi iki merkezden 26 havalimanına uçarken, bugün 7 merkezden 55 havalimanına uçuyoruz.AK Parti hükümetleri başlarken Türkiye’de iç hat, dış hat yılda 34 milyon yolcu taşınırken, bugün 180 milyonu geçmiş durumdayız. Bunlar elbette ki gururlarımız, Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın söylediği gibi Havayolunu Halkın Yolu yaparken, uçakla uçmayan kalmayacak derken büyük hedefler ortaya koymuşlardı.

İşte tam da bu noktada Dünya Sivil Havacılık Teşkilatı’nın Konsey Üyesi seçiliyor. Bu oldukça önemli ve nedeni de havacılıkta geldiğimiz noktadır. İnşallah geldiğimiz nokta sayesinde biz daha çok işler yapacağız ve ödüller alacamız ama bizim amacımız ödül almak debil, biz zaten ödülümüzü halkın desteciyle, milletin desteciyle peşin almışız. Amacımız o ödülün hakkını verip halkımıza hizmet etmektir. Halka hizmeti, Hakka hizmet bilerek inşallah bu kutlu yolda yürümektir.

14 yıl önce Kars Harakani Havalimanı’nda yılda 54 bin yolcu uçuş gerçekleştirirken, geçen yıl 428 bin yolcu ile 8 kattan fazla bir artış sağlandı.Bu sene ilk 10 ayda 450 bini geçtik ve sene sonu itibariyle kendi rekorumuzu kırarak 500 bin yolcuyu geçeceğiz inşallah. ” dedi.

Bugün burada Kars’ımız için, Harakani Havalimanımız için çok önemli bir yatırım olan PAT SAHALARININ  temelini  atıyoruz. Kars’ımıza, insanımıza, memleketimize hayırlı uğurlu olsun.

Konuşmalardan  sonra temel atma törenine geçildi. 8 Haziran 2018 yılında tamamlanması planlanan PAT sahaları temel atma töreni için butona Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, Belediye Başkan Vekili Ferit Yenice birlikte bastı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.