Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkUkrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Bize savaş uçağı vermezseniz siz de ölmemizi istiyorsunuz...

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Bize savaş uçağı vermezseniz siz de ölmemizi istiyorsunuz demektir

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kiev’in yaklaşık 250 kilometre güneybatısındaki Vinnitsia’daki sivil havalimanının Rus hava saldırıları sonucu tamamen kullanılamaz hale geldiğini duyurdu.

Ardından sosyal medyada yayımladığı bir videoda Zelenskiy, dünya liderlerine bir kez daha “uçuşa yasak bölge” çağrısında bulundu ve savaş uçağı talebini yineledi:

“Biz insanız ve bizi korumak, insanları korumak sizin insani göreviniz. Ve bunu yapabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsanız, en azından bize kendimizi korumamız için savaş uçağı vermezseniz, bundan tek bir sonuç çıkabilir: Siz de bizim yavaş yavaş ölmemizi istiyorsunuz demektir.”

Şimdiye kadar NATO ülkeler uçuşa yasak bölge çağrılarına olumlu yanıt vermedi. Uçuşa yasak bölge ilan edilirse ve Rus savaş uçakları bu alana girerse, ihlal olduğu için NATO’nun Rus uçaklarına müdahale etmesi gerekecek. Bu da NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışma doğurabilir.

Zelenskiy, Rusya ordusunun Odesa’ya da saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti. Şehirde birkaç bölgede kontrol noktaları kurulduğu haberleri gelirken genel olarak ortam sakin ve 100 binin üzerinde kişi şehri terk ettiği için sokaklar boş.

Uçuşa yasak bölge nedir?

Peki Zelenskiy neden uçuşa yasak bölge istiyor, NATO neden kabul etmiyor?

Savaş sırasında ilan edilen uçuşa yasak bölge, bir savaş uçağının yasak bölge ilan edilen hava sahasına – özellikle saldırı düzenlemek veya gözlem yapmak üzere – girişini engellemek üzere ilan ediliyor.

Böyle bir yasağın da askeri kapasiteyle uygulanması gerekiyor.

Yani Ukrayna üzerinde NATO tarafından uçuşa yasak bölge ilan edilirse, yasağı delen Rus savaş uçaklarını durdurmak için NATO’ya ait savaş uçaklarının Rus uçaklarını zor kullanarak durdurması, gerekirse vurması gerekiyor.

Bu da NATO üyesi Avrupa ülkeleri veya ABD’nin Rusya’yla doğrudan bir savaşa girebileceği anlamına geliyor. Bu da çatışmaları dramatik şekilde tırmandırıp çok daha geniş kapsamlı bir savaş haline getirebilir.

Polonya’dan kesin dille yalanlama

ABD basınının da aralarında olduğu çeşitli yayın organları, ABD’li yetkililerin Polonya’nın Amerikan F-16 savaş uçakları karşılığında Sovyet sonrası döneme ait Rus yapımı savaş uçaklarını Ukrayna’ya göndereceği olası bir anlaşma üzerinde çalışıldığı yönündeki açıklamalarını aktarmıştı. Polonya hükümeti ise bu haberlerden birine sosyal medya üzerinden verdiği yanıtla, iddiaları geri çevirdi. Varşova, iddaları yalan haber olarak nitelendirirken, “Polonya, savaş jetlerini Ukrayna’ya göndermeyecek, havaalanlarını da kullanıma açmayacak. Diğer alanlarda önemli yardımlarda bulunuyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...