Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi, geçen ay Kırım’da Ruslara ait Saki askeri üssüne düzenlenen ve birçok Rus savaş uçağının tahrip olmasına yol açan saldırının sorumluluğunu üstlendi. Daha önce saldırılarla bağlantısı olduğu iddialarını reddeden Ukrayna,  “partizan sabotajcı grupların’ sorumlu olabileceğini ileri sürüyordu.

Genelkurmay Başkanı Zaluzhnyi, milletvekili Mykhailo Zabrodskyi ile birlikte kaleme aldığı “2023’te askeri kampanyanın sağlanması için perspektifler: Ukrayna bakışı” konulu makalede, Kırım’daki Rus üslerinin ağustosta Ukrayna füzeleriyle vurulduğunu doğruladı. Yetkililer, Ukrayna devlet haber ajansı Ukrinform’da yayımlanan makalede ayrıntı verilmeden saldırıların füzeler ve roketlerle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Makalede, “Moskova’nın Rus vatandaşlarını savaştan “uzak tutma” stratejisine Ukrayna’nın yanıtını anlattığını belirten Zaluzhnyi ve Zabrodskyi saldırıları “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Kırım’a düşmanlığı fiziksel olarak başarılı şekilde transfer etme çabası” olarak tanımladı.

“Düşmanın Kırım’daki hava üslerine, her şeyden önce Saki havaalanına karşı başarılı bir dizi roket saldırısından söz ediyoruz” diyen makalenin dipnotunda Saki saldırısının 9 Ağustos’ta meydana gelen ve 10 Rus savaş uçağını etkisiz hale getiren “karma saldırı” olduğuna açıklık getirildi.

Kırım’da 16 Ağustos tarihinde de patlama yaşanmış, çıkan iki yangın nedeniyle bölgeden 2 binden fazla kişi tahliye edilmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.