Ukrayna ordusuna destek veren Hayatta Kal (Povernıs Jıvım) Vakfı ve Türk savunma şirketi Baykar Teknoloji şirketi resmi olarak iş birliği yapacaklarını duyurdu. Hayatta Kal Vakfı Müdürü Taras Çmut ve Baykar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar İstanbul’da iş birliği mutabakatı imzaladı. 

Ukrayna ordusuna yardım eden Hayatta Kal (Povernıs Jıvım) Vakfı ve Baykar Teknoloji arasında iş birliği mutabakatı imzalandı. Hayatta Kal Vakfı Müdürü Taras Çmut ve Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, dün İstanbul’da yapılan görüşme sırasında ilgili belgeye imza attı. Hayatta Kal Vakfı Müdürü Taras Çmut yaptığı açıklamada, “Vakfımız uluslararası ortaklarımızla çalışma konusunda yeni seviyeye çıkıyor. Kurum olarak Rusya-Ukrayna savaşının ne yazık ki yakın zamanda bitmeyeceğinin bilincindeyiz ve bu nedenle tutarlı uzun vadeli bir çalışma hedefliyoruz” dedi.

25 Şubat 2022 tarihinde Ukraynalıların hayatlarının tamamen değiştiğini artık Ukrayna devletinin yanı sıra yardım vakıflarının da orduya silahlanma konusunda destek verdiğini belirten Çmut, “Bu sürece katılmaya ve devlete destek vermeye hazırız” ifadesini kullandı.

Öte yandan Haluk Bayraktar yaptığı konuşmada, “Gelişimimiz ve insan odaklı kültürümüz, Ukrayna’ya ve Hayatta Kal Vakfına yardım etmede öncü bir rol oynamaktadır. Bu işbirliğinde birbirimize katabileceğimiz çok şeyimiz var. Ortak çabalarla Ukrayna’nın zaferi adına yeni ufuklara ulaşacağımızdan eminiz.” dedi.

BAYRAKTAR TB2 İÇİN PARA TOPLAMA KAMPANYALARI

Bilindiği gibi Ukrayna ordusuna destek vermek üzere bir dizi ülkede Bayraktar TB2 SİHA satın almak için kampanyalar başlatılmıştı. Litvanya’da 1 adet ve Ukrayna’da 3 adet, Polonya’da 1 adet Bayraktar TB2 SİHA’ları için para toplanmıştı. Litvanya, Ukrayna, Polonya halkının düzenlediği duyarlı kampanyadan etkilenen Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2’leri ücretsiz sağlayacaklarını duyurmuştu. Daha sonrasında, Bayraktar TB2 SİHA satın almak için Norveç ve Kanada’daki kampanyalar devam ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.