Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkUkrayna'da düşürülen MH17'nin davası Hollanda'da görülecek

Ukrayna’da düşürülen MH17’nin davası Hollanda’da görülecek

2014’te Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı füze ateşi sonucu düştüğü açıklanan Malezya Hava Yolları’na ait MH17 uçağı ile ilgili davanın Hollanda’da görüleceği açıklandı.

Hollanda hükümeti, Çarşamba günü meclise gönderdiği mektupta, kazada vatandaşlarını kaybeden diğer ülkeler Avustralya, Belçika, Malezya ile Ukrayna’nın zanlılar hakkında açılacak davanın ülke mahkemelerinde görülmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

Davanın ne zaman başlayacağı ise henüz bilinmiyor.

Hollanda, Avustralya, Belçika, Malezya ve Ukrayna’nın katılımıyla oluşturulan Ortak Soruşturma Ekibi’ne (Joint İnvestigation Team (JIT)) göre, dava yıllarca sürebilir.

‘Dava yüksek önceliğimiz’

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, MH17 facası ile ilgili araştırmanın karalama yoluyla geçersiz sayılmaya çalışıldığını söyledi.

Koenders, araştırmada önemli sonuçlar elde edildiğini ve uluslararası toplumun cezai soruşturma açılmasına nerdeyse oybirliğiyle destek verdiğini belirtti.

Hollandalı bakan, dava sürecinde de aynı uluslararası desteğin süreceğini dile getirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de davayı hükümetlerinin yüksek önceliği olarak tanımlayarak uzun soluklu bir süreç olacağını vurguladı.

Kurban yakınları tarafından kurulan vakıf ise dava açılmasını olumlu bulduklarını belirterek, sürecin yıllarca sürmemesi gerektiğine işaret etti.

Ortak mahkeme seçeneklerden biriydi

17 Temmuz 2014’te Amsterdam’dan kalkan 298 yolcu ve mürettebatın bulunduğu MH17 sefer sayılı uçak, Ukrayna’nın doğusunda düşmüştü. 196’sı Hollandalı olan yolcular ile uçuş ekibinden kurtulan olmamıştı.

JIT ve Bağımsız Güvenlik Araştırma Kurulu’nun çalışmaları sonucu, Malezya uçağının Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından Moskova’dan getirilen bir rampadan ateşlenen BUK füzesi ile vurulduğu açıklanmıştı.

Hollanda 2015 yılında MH17 kazası ile ilgili Birleşmiş Milletler (BM) özel mahkemesi kurulmasını istedi. Ancak bu öneri Rusya’nın vetosu nedeniyle gerçeğe dönüşmedi.

İkinci bir öneri ise, kazada vatandaşlarını kaybeden ülkeler arasında oluşturulacak ortak bir mahkeme seçeneğiydi.

Ancak Malezya’da hala ölüm cezası uygulanması, Ukrayna ile Hollanda hukuk sistemlerinin tamamen farklı olması gibi etkenler yüzünden bu seçenek de sonuçsuz kaldı.

Bu nedenle uluslararası deneyimi nedeniyle davanın Hollanda’da görülmesi benimsendi. Dava için Lahey Mahkemesi düşünülüyor.

Yargılama sonunda cezalandırma için Hollanda yasaları temel alınacak.

Rusya endişesi

Hollanda’nın tek endişesi Rusya. Moskova yönetiminin, kurbanların büyük bölümünün kendi vatandaşları olması nedeniyle Hollandalı hakimleri tarafsızlıkla suçlayabileceği düşünülüyor.

Rusya, MH17’nin Moskova’nın desteklediği Ukraynalı ayrılıkçılar tarafından düşürüldüğü görüşünü reddediyor.

JIT’e göre bu durum zanlıların Lahey’e iadesini zorlaştırabilir.

Aralarında Rus vatandaşı olması halinde zanlıların iadesinin tamamen zora gireceği düşünülüyor.

JIT, yapılan araştırma sonucu saldırıyı gerçekleştiren Rus yanlısı ayrılıkçıların belirlendiğini, dava sürecinde uçağın vurulması emrini verenlere de ulaşılabileceğini belirtiyor.

MH17 kazası ile ilgili uluslararası soruşturma, 2018 yılında tamamlanacak.

(Yusuf Özkan – BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı

Tacikistan, Türkiye'nin nisan ayı başında aldığı e-vize kararına karşı Türk vatandaşlarına uyguladığı vizesiz rejime...

Atlanta dünyanın en yoğun havalimanı olurken, İGA İstanbul Airport ilk 10’a girdi

Hartsfield-Jackson Atlanta (ATL), 2023 yılında havacılık merkezinden geçen 104.653.451 yolcuyla dünyanın en yoğun havalimanı...

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...