Ukrayna’da, Lviv bölgesindeki uçak kazasına ilişkin soruşturma başladı. Söz konusu AN 12 uçağı 4 Ekim 2019’da İspanya’dan Türkiye’ye uçtuğu ve Lviv’de yakıt ikmali yapmak için durmayı planladığı sırada düşmüştü. Soruşturma sırasında, kolluk kuvvetleri son bilgilere göre yakıt eksikliğini ve aşırı yüklenme versiyonunu reddetti. Şimdilik kazanın 4 ana versiyonu araştırılıyor.

Lviv bölgesinde Ukrayna Polis İdaresinden müdür vekili Andrey Kumeçko’nun açıklamasına göre uçak pilot hatası, kontrol kulesi, zor hava koşulları veya arıza nedeniyle düştü. Son veriler ışığında uzmanlar uçağın uçuş kayıt cihazını ve belgelerini ele geçirerek bunları ilgili çalışmaları ilgili yerlere gönderdi. Kazanın kesin nedenlerini tespit etmek için bir dizi incelemenin de yapıldığı, ayrıca yaralanan mürettebatın iyileşince kolluk kuvvetlerince sorgulanacakları bildirildi.

UÇAĞIN ROTASI DİKKAT ÇEKİYOR

Kumeçko son olarak, “Planlı bir uçuştu. Uçak İspanya’dan Türkiye’ye  Lviv üzerinden uçuyordu. Gemide, Renault araçlarının kapıları ve çatıları için enine yükselticilerin bir kargosu vardı” açıklamasında bulundu. Uçağın Türkiye’ye doğrudan değil de Ukrayna üzerinden rota izlemesi dikkat çekti.

Kazadan hemen sonra ceza davası açıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.