Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye ve Ukrayna diplomatik ilişkilerinin 29. yılı dolayısıyla Twitter’da “BüyükelçiyeSor” adıyla soru cevap etkinliği düzenledi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin 29. yıl dönümü dolayısıyla Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) bugün sosyal medya platformu Twitter’da “#BüyükelçiyeSor” sor etkinliği düzenleyerek, takipçilerinden gelen soruları yanıtladı.

Büyükelçi Sıbiga, Ukrayna’nın Antonov uçakları için Üret-Uç teklifinin anımsatılmasıyla ilgili soruya da cevap verdi.

Andriy Sıbiga, “Ortak üretime dair ziyaret ve temaslar görmüştük. Temaslarda gelinen duruma ilişkin bilgi verebilir misiniz?” şeklindeki soruya ise “Süreç devam ediyor. Bu proje iki taraf için de karlı ve bu konular inceleniyor. Dış cephesi, üretimin yapılması gereken işbirliği işbirliği model açıklarına. Burada AN ailesi uçaklarının farklı modellerine artan ilgiyi belirtmek istiyorum.” yanıtını verdi.

Sıbiga, “Akmescit (Simferopol) uçuşları ne zaman başlayacak?” sorusuna “Kırım Rus işgalcilerinden kurtarılacağı zaman.” yanıtını vererek, “Kırım Ukrayna’nındır” etiketini de ekledi.

Sıbiga, Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı SİHA ve korvet karşılığında Ukrayna savunma sanayisinin Türkiye’ye hangi alanda teknoloji transferinde veya yardımında bulunacağı sorusuna karşılık ise, “Savunma alanındaki işbirliğimiz karşılıklı olarak kazan=kazan modeline dayanıyor. Şimdiden AKINCI İHA’larda Ukrayna motorları kullanılıyor. Uzay, havacılık, uçak ve tank motor üretimi, radar sistemleri konusunda Ukrayna’nın ciddi tecrübesi var. Tüm bu alanlar perspektif vaat ediyor.”  dedi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.