Yekaterinburg merkezli bir Rus havayolu şirketi olan Ural Havayollarına ait A320 uçağı Karadeniz kenarındaki Soçi havalimanından Sibirya’nın Omsk Havalimanına yaptığı uçuşta Novosibirsk yakınlarında bir tarlaya acil iniş gerçekleştirdi.

Rus yetkililer, tüm yolcuların ve altı mürettebatın uçaktan yara almadan kurtulduğunu söyledi. Acil iniş yapmak zorunda kaldığında Karadeniz’deki Soçi kasabasından Sibirya’daki Omsk’a uçuyordu. Yetkililer, Karadeniz’deki Sochi kentinden Sibirya’nın Omsk kentine 167 kişiyle uçan Rus Airbus A320 yolcu uçağının Salı günü Sibirya’daki bir sahaya acil iniş yaptığını söyledi.

Moskova havacılık ajansı Rosaviatsia yaptığı açıklamada, Moskova saatiyle 05.44’te(02.44Z) Soçi-Omsk seferini yapan Ural Havayolları’na ait A320 uçağının acil inişi başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti.

Açıklamada, inişin Sibirya’nın Novosibirsk bölgesindeki Kamenka köyü yakınlarında “havadan seçilen bir alana” gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca uçakta 159 yolcu ve 6 mürettebat olduğu, hiç kimsenin yaralanmadığı, Yolcu ve mürettebatın yakın köylerde konuk edildiği vurgulandı. Rusya soruşturma Kurulu uçağın “teknik bir nedenden dolayı” acil iniş yaptığı bilgisini vererek araştırmanın başlatıldığını bildirdi . Bilindiği gibi Batı’nın ekonomik yaptırımları nedeniyle Rusya’nın havacılık endüstrisi, uçakları onarmak için yeni parçalar almakta zorlanmaktadır.

Her ne kadar ilk açıklamada “teknik bir nedenle” acil iniş gerçekleştirildiği açıklanmasına rağmen ne gibi bir teknik problem yaşandığına dair bilgi verilmemektedir. Olayın sevindirici tarafı uçakta bulunan yolcu ve mürettebatın sağ salim kurtulmalarıdır. Her şeye rağmen yaşanan olayda uçuş ekibi uçağı uygun seçilmiş araziye emniyetle indirmişlerdir. Zaman içerisinde olaya ilişkin ön rapor yayınlandığında konuya ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmelerim yayınlanacaktır.

 

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.