Ürdün, 8 adet yeni üretim F-16 Block 70 savaş uçağının satışı için resmi olarak bir Teklif ve Kabul Mektubu (LOA) imzaladı.

Integrated Fighters Group İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Aimee Burnett, “Bu F-16 alımı, Amerika Birleşik Devletleri ile 70 yılı aşkın işbirliğini ve Lockheed Martin ile onlarca yıllık ortaklığı yansıtıyor. Ürdün ile olan ortaklık geçmişimiz, bölgesel güvenliği güçlendiriyor ve bugün ve gelecekte kritik görevleri destekleyen 21. Yüzyıl Güvenlik teknolojileri aracılığıyla vatandaşları korumaya yardımcı oluyor.” dedi.

Yeni üretim F-16 uçaklarının seçimi, Ürdün’ün mevcut F-16 filosunu (60’tan fazla F-16 A/B MLU’su) genişleterek, gelişmiş görev yeteneklerini uygun işletme ve yaşam döngüsü maliyetleriyle bir araya getiriyor.

Bu yılın Şubat ayında ABD hükümeti, Ürdün’e F-16 Blok 70’lerin ve esas olarak güdümlü bombalardan oluşan bir silah paketinin satışına izin vermişti.

 

Bu potansiyel işin değeri 4,21 milyar ABD dolarıydı, ancak teklif edilen 16 uçak, 12 tek kişilik F-16C ve 4 iki kişilik F-16D içindi. Bu sekiz uçağın Ürdün için satın alma maliyeti ve ilgili lojistik ve silah paketinin bileşimi ve özellikleri henüz açıklanmadı; ancak operasyon için 2,1 milyar dolara yakın bir değer taşıdığı bildiriliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.