VAN URUMİYE UÇUŞLARI DÜZENLENEN TOPLANTININ ARDINDAN BAŞLADI. (SERKAN ASLAN/VAN-İHA)

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şube Başkanı ve Van Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, 28 Aralık’ta başlayan Van – Urumiye seferleri ,2015 yılında yapılan fuarlar ve 2016’da yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili Merkürhaber’e önemli değerlendirmelerde bulundu.

Van – Urumiye seferlerinin 28 Aralık’ta başladığını hatırlatan Güler .” Bu seferlerin başlamasında Derneğimiz TÜMSİAD ve Van Ticaret ev Sanayi Odası’nın büyük katkıları oldu.” dedi.

Güler, Van-Urumiye seferlerinin başlamasına yönelik, “Yıllardır gerçekleştirmeyi düşündüğümüz bir rüyaydı ve gerçekleştirdik. Van ekonomisine bir katkı olur diye düşünüyoruz. Bunun devamınındı daha çok katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Van Urumiye, bir başlangıç bunu devamında Tebriz ve Erbil seferlerinin olmasını gerekiyor diye düşünüyoruz. Yıllardır üstünde çalıştığımız bir çalışmadır. Urumiye’nin devamında Urumiye seferi oturduğunda zaman hemen akabinde Tebriz seferleri başlayacak ve hedefimiz Erbil seferi olacak” açıklamasını yaptı.

2016’DA BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR”

2016 yılında büyük hedeflerinin olduğunu dile getiren Güler, fuarcılık anlamında sadece Türkiye’nin değil Orta Doğu’nun merkezi konumu haline getirmek istediklerini vurguladı.
Van’ı Ortadoğu’nun merkezi haline getirmek için yıllardır çalışma yaptıklarını sözlerine ekleyen Güler, “Bunu için yıllardır bunun çalışmasını yapıyoruz ve alt yapısını oluşturuyoruz. Bir noktaya kadar da getirdik ve verim alamaya başladık. 2016 da biz şuanda hedefimizde 4 tane fuar yapmayı düşünüyoruz. Van’ın ekonomisi, aslında çok geniş anlamda konuşulması gereken konu ama özellikle turizm anlamında Van’ın çok iyi potansiyeli var ama 2016’da değerlendirmemiz lazım. Van’ın ekonomisinin güçlü olması için sınır kapılarının çok aktif çalışması gerekiyor. Sınır kapılarımızda ticaretin yapılmaması ekonomiyi olumsuz yönden etkiliyor. Depremden bu yana devam eden bir vergi sorunu var. 30.06.2016 kadar ertelenmiş. TOKİ ödemleri var, ayık ortalama 10 milyon tl’nin Van’da çıkışı anlamına geliyor. Bu durumda Van’ın ekonomisini olumsuz etkiliyor. Van’ın esnafının ekonomiye tutuna bilmesi için can suyu kredisi verilmesi gerekiyor. Üretim yapan yada ticaret yapan insanların ekonomik üretim şartlarının biraz daha kolaylaştırılması gerekiyor. Öncelikle bizim huzura, barışa, kardeşliğe ihtiyacımız var. Van’ın kendine has bazı özeliklerinde bulunduğu coğrafi konum gerek bünyesinde barındığı potansiyeli var. Kendi kendine birçok şeyi talep edebilecek bir potansiyelde sahiptir. Van’ın nasıl kalkınır diye sorulursa, eğer bundan önce aslında huzur, barış ne zaman gelecek onu öne almamız lazım. İnşallah huzurlu günleri gördüğümüzde çok daha güzel günler göreceğimize inanıyoruz. İki yıllık barış sürecinin, çözüm sürecinde gördük ki gerçekten Van’ın çok iyi bir potansiyeli var. Bunu barındırdığımızda zamanla Van çok iyi yerlere gelebilecek pozisyonda” ifadelerini kullandı.

( Çağlar Dağdelen/Merkür Haber )

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.