Ana Sayfa Havacılık Haberleri ” Üsküp ve Ohri havalimanlarında hava trafiğinin canlanmasından memnunuz”

” Üsküp ve Ohri havalimanlarında hava trafiğinin canlanmasından memnunuz”

0

TAV Havalimanları, Kuzey Makedonya’nın Üsküp ve Ohri havalimanlarını işletiyor. Ülke Müdürü Metin Batak verdiği bir röportajda güncel gelişmeleri ve geleceğe yönelik planları anlattı.

TAV Makedonya Genel Müdürü Metin Batak, Avusturyalı internet gazeteci Martin Dichler’ın sorularını yanıtladı.

TAV Havalimanları neden Kuzey Makedonya’ya yatırım yaptı?
2008 yılında Üsküp ve Ohri havalimanlarının imtiyazı için Kuzey Makedonya hükümetinin kamu ihalesine başvurduğumuzda çok büyük bir büyüme potansiyeli gördük. Üsküp Havaalanı ana havaalanıdır ve Ohri Havaalanı turistik olanıdır. Her ikisi de destinasyon sayısı ve havayolları açısından yetersiz hizmet aldı. 1 Mart 2010’da havalimanlarının işletmesini devraldık. İlk proje olarak, 8 Eylül 2011’de Kuzey Makedonya’nın Bağımsızlık Günü’nde hizmete açılan Üsküp Havalimanı’na yılda dört milyon yolcu kapasitesi artırılmış tamamen yeni bir terminal binası inşa ettik.

Her şey nasıl gelişti?
Kapasite yatırımına ek olarak, TAV olarak her iki havalimanında da rota ağını geliştirmeye büyük yatırımlar yaptık. Sonuç olarak, Üsküp Havalimanı’ndaki yolcu sayısı on yılda dört kat artarak 2019’da 2,4 milyon yolcu ile zirveye ulaştı. Ohri Havalimanı’ndaki yolcu sayısı aynı dönemde dokuz kat artarak 313.000 yolcuya ulaştı. 2019. Her iki havalimanında da uçuş sayısı yüzde 71 arttı.

TAV, 2032 yılına kadar Kuzey Makedonya havalimanlarının işletmecisi olacak. Başka ne gibi yatırım planlarınız var?
Pazara girişten 2020 yılına kadar iki havalimanına toplam 110 milyon Euro yatırım yaptık. Sadece bu yıl Üsküp’teki pistin yenilenmesi için 7,5 milyon avro yatırım yaptık. Bundan sonraki yatırım projelerinden biri de Ohri Havalimanı’nda yolcu kapasitesini ikiye katlayacak yeni bir terminal binası olacak. Havalimanının mevcut terminal binası 2019 yılında maksimum 300.000 yolcu kapasitesine ulaştı.

Cari yıldaki iş akışından ne kadar memnunsunuz?
Üsküp ve Ohri havalimanlarında hava trafiğinin canlanmasından memnunuz. AB ülkeleri bu yıl Kuzey Makedonya pasaportu sahipleri için Covid-19 kanıtıyla ilgili seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya başladığında, hava yolculuğundaki artış hemen hissedildi. TAV Makedonya, yılın ilk sekiz ayını Kuzey Makedonya’daki iki havalimanında toplam 1,5 milyon yolcu ile kapattı. Bu, 2019’a göre yüzde 13’lük bir eksi olmasına rağmen, geçen yıla göre yüzde 83’lük çok iyi bir artış. Bu artış arzdaki artıştan, ancak hepsinden önemlisi Üsküp’ten Türkiye, Mısır, Almanya ve İsviçre’ye uçuş frekanslarındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

2019 yolcu sayılarına dönmek ne kadar sürer?
Bildiğimiz gibi havacılık, pandemiden en çok etkilenen ve hala en çok etkilenen sektör. Örneğin Kuzey Makedonya’da iki havalimanı, koronavirüsün yayılmasını önlemek için hükümet tarafından 2020’de 3,5 ay süreyle yolcu trafiğine tamamen kapatıldı. Ancak, havayollarının 2020’de askıya aldığı rotaların çoğu, 2022 yaz sezonunun başında normal uçuş tarifesine yeniden döndürüldü. Ancak pandemi, hava yolculuğunun iyileşmesine giden yolda tek engel değil. Sonunda durumun istikrara kavuştuğunu düşündüğümüzde, dünya çapında yeni bir kriz ortaya çıktı – enerji krizi.

Hala eksik olan önceki parçalar var mı?
Üsküp Havalimanı’ndan hizmet verilen Doha ve Dubai rotaları ve Avustralya ve Yeni Zelanda’daki diasporamızın yanı sıra Japonya, Çin, Hindistan ve diğer gezginler için iyi bağlantı bağlantıları dışında, pandemiden önce sahip olduğumuz neredeyse tüm destinasyonlar geri döndü. doğudaki destinasyonlar. Qatar Airways ve Flydubai ile sürekli temas halindeyiz. Ama hedeflere devam etmek onun kararı. Moskova ve St. Petersburg (Kuzey Rüzgarı) ve Kiyv (Gül Rüzgarı) gibi Kovid-19 salgını sırasında yeniden hizmete açtığımız diğer rotalar, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasıyla eski haline getirildi.

Düşük maliyetli havayollarının yanı sıra özellikle Türk havayolları pazara hakim durumda, peki ya teklifin geri kalanı?
Hem düşük maliyetli hem de ağ havayolları olmak üzere çeşitli havayolları ile sürekli iletişim ve müzakere halindeyiz. TAV Havalimanları’nın grubun tüm havalimanlarına yönelik pazarlama stratejisi kapsamında yürüttüğümüz tanıtım faaliyetlerimiz, havalimanları olarak sadece Ohri ve Üsküp’ü değil, iki şehri ve Kuzey Makedonya’yı keşfedilmemiş bir seyahat noktası olarak tanıttığımız havacılık ve turizm fuarlarına toplantı ve katılımları içermektedir.

Birçok Balkan ülkesinin Kuzey Amerika’da geniş bir diasporası var, Üsküp’ün uzun mesafeli uçuşlar için potansiyeli var mı?
Kuzey Makedonya ve tüm Balkan ülkeleri, çoğunlukla Chicago, New York ve Toronto’da yoğunlaşan ABD ve Kanada’da büyük bir diasporaya sahiptir. Şu anda Kuzey Makedonya vatandaşları, Kuzey Amerika kıtasına uçmak için İstanbul, Viyana, Varşova ve Belgrad’ı transfer havaalanları olarak kullanıyor. TAV Makedonya, Kuzey Makedonya’nın başkentinden transatlantik uçuşlar başlatmayı düşünen tüm havayollarına maksimum desteği vermeye hazır. Operasyonel olarak, Üsküp Havalimanı da bu tür transatlantik uçuşları idare edebilmektedir.

Bu gerçekçi mi?
Üsküp gelecekte bir transatlantik uçuş sunmayı başarabilirse, tüm Balkan bölgesi için faydalı olacaktır. Kuzey Amerika’ya aktarmasız bir uçuş, Kuzey Makedonya’dan gelen yolcular için seyahat konforunu artıracak ve Balkan bölgesinden Üsküp’e ek feeder (besleyici) uçuşlarına yol açacaktır. Havalimanı şüphesiz çevre ülkelerden çok sayıda yolcu çekecektir.

Şu anda sadece Üsküp’ten Zagreb ve Belgrad’a tarifeli uçuşlar var. Eski Yugoslavya’da başka destinasyonlar için pazar talebi yok mu?
Şu anda, aslında, Üsküp Havalimanı’ndan Air Serbia ile Belgrad’a ve Hırvatistan Havayolları ile Zagreb’e sadece düzenli uçuşlar var. Slovenya’nın Adria Airways’in 2019’daki iflasına kadar Üsküp ile Ljubljana arasında direkt uçuşlar vardı, ancak şimdi özellikle iş seyahatinde olanlar, Slovenya’daki Kuzey Makedon öğrenciler ve sık uçuş bağlantılarını kullanan gurbetçilerden talep olmasına rağmen artık bu rotaya hizmet verilmemektedir. Kuzey Makedonya ile Slovenya arasında ihtiyaç var. Buna bir çözüm bulmak için çalışıyoruz. Üsküp ve Podgorica’yı birbirine bağlamak için Karadağ’ın ulusal havayolu şirketiyle zaten görüşmelerde bulunduk ve Üsküp – Saraybosna hattının açılacağı hükümet düzeyinde açıklandı.

Üsküp ve Ohri’ye tarifeli seferler ekleme potansiyeli gördüğünüz başka pazarlar var mı?
Üsküp ve Ohri havalimanlarının rota ağı esas olarak batı ve kuzey Avrupa’da yoğunlaşmıştır. Tabii ki, hizmet edilmesi gereken başka pazarlar da var. Batı Avrupa’daki ana merkezler ve başkentlerle bağlantılar kurmaya ve Doğu Avrupa ile birkaç bağlantı kurmaya odaklanıyoruz. Ama aynı zamanda Orta Doğu ve Kuzey Amerika ile yeniden bağlantı kurmamız gerekiyor. Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşayan büyük bir diasporamız var ancak uzaklık nedeniyle bu uçuşlar henüz faaliyete geçmedi.

*

 

Üsküp Uluslararası Havalimanı

TAV Havalimanları, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün ana giriş kapısı havalimanının işletmesini 1 Mart 2010’da üstlendi. Yeni terminal binası 8 Eylül 2011 itibariyle hizmete girdi. TAV, Üsküp Havalimanı’nın Haziran 2032’ye kadar işletme hakkına sahip. Üsküp Havalimanı 2012, 2013 ve 2015’te Uluslararası Havalimanları Konseyi ACI tarafından kendi kategorisinde Avrupa’nın en kaliteli hizmet sunan havalimanı seçildi. Havalimanı aynı zamanda Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri’nde Doğu Avrupa’nın En İyi 10 Havalimanı arasında gösterildi.

Resmi web sitesi için skp.airports.com.mk

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.