Bir havalimanının iklim tarafsızlığına giden yolu biraz zaman alabiliyor. İlk olarak 2011 yılında, Viyana Havalimanı iklim açısından nötr olma hedefini koymuştu. Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Günther Ofner, o dönemde havalimanı ve orada bulunan şirketlerin 60.000 ton CO2 ürettiğini söyledi.

Havalimanı, önümüzdeki yıl bu hedefe ulaşmayı planlıyor. Bunu yapmak içinçeşitli yöntemler deneniyor. Bunlardan önemli ve genellikle hafife alınan birisi ise tüketimdeki azalma. Ofner’e göre havalimanında enerji verimliliği yüzde 40 arttı. Örneğin, LED aydınlatmaya geçilmesi ki, bu nispeten kolay bir adımdı.

Kendi elektrik üretimini sağlıyor

Şirketin binalarında minimum enerji kullanımıyla 1 milyon metrekarelik alanı ısıtmak, soğutmak ve havalandırmak daha büyük bir zorluk. Ofner, aeroTELEGRAPH’a verdiği demeçte, tüm binalar ve tesisler bu amaç için tamamen dijitalleştirildiğini aktardı. Bina Bilgi Modellemesi adı verilen bir teknoloji, özel kontrol yazılımı kullanarak tüm binalarda tüketimi optimize etmeyi mümkün kılıyor.

Havalimanı da elektrik üretmeye başlıyor. Sekiz fotovoltaik sistemle yedi çatıda ve havalimanı alanının kenarında 24 hektarlık bir alanda 30 milyon kilovat saatin üzerinde elektrik üretiyor. Bu Avusturya’daki en büyük fotovoltaik sistem. Birlikte, elektrik üretimi yılda yaklaşık 7 Bin hanenin elektrik tüketimine karşılık geliyor. Yıl boyunca hesaplandığında, havalimanı elektrik ihtiyacının yaklaşık üçte birini güneş enerjisi ile karşılayabilir. Güneşli günlerde, tüm havalimanına elektrik sağlamaya yetecek kadar güneş enerjisi üretilecek.

Elektrikli araçlar

Gelecekte, fazla elektrik, kışın enerji kaynağı, yazın ise hidrojen üretmek için kullanılacak. Satın alınması gereken elektrik yalnızca yeşildir. Konu ısıtma olduğunda uygulanması en zor olan şey iklim nötrlüğüdür. Bu, yakındaki Schwechat rafinerisinden proses ısısının geri kazanılmasıyla sağlandı. Bu, bölgesel ısıtma üretir ve bir boru aracılığıyla havalimanına iletilir.

Ayrıntılara gelindiğinde çabalar daha da netleşiyor. Viyana Havalimanı, yaklaşık 3 Bin araç ve diğer mobil üniteleri işletiyor. Arabalar, çekiciler, buz çözme araçları, merdivenler, yemek araçları ve diğerleri. Mümkün olduğunda bunlar elektrikli tahriklere dönüştürülmüştür, ancak henüz herkes için alternatif tahrik seçenekleri bulunmamakta. Havalimanı dizel, benzin, gaz veya petrolün yaydığı CO2’yi telafi etmek istiyor.

Diğer şirketlere danışmanlık yapmak

Buz çözücü sıvı miktarı dörtte bir oranında azaltıldı ve sıvı biyolojik olarak parçalanabilir. Havalimanı, gelecek yıl iklim tarafsızlığına toplam 60 milyon avroluk yatırım yapmış olacak. Bu, azaltılmış bir ton Co2 başına 1000 Euro. Havalimanı yönetimi ayrıca diğer şirketlere tavsiyelerde bulunmak için edindiği bilgileri aktarmak istiyor. Bunlar diğer havalimanları olabileceği gibi, tren istasyonları, hastaneler veya sadece büyük bina kompleksleri de olabilir. Ofner’e göre, şimdiden bir dizi sipariş verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.