Orman Bakanlığı, bu yaz orman yangınlarıyla havadan mücadele için iki ayrı ihale açtı. 13 Şubat’ta helikopter ve 20 Şubat’ta uçak ihalesi yapıldı.

2 yıldır Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarını hangarda tutan ve Ruslar teklif vermeyince yangın söndürme uçağı ihalesini iptal eden bakanlık, helikopter ihalesinin sonucunu 18 Mayıs’ta açıkladı.

İhaleyi yine Bordo Mimarlık adlı şirket aldı. Bakanlık şirkete 6 ay için 142 milyon lira ödeyecek. Sonuç açıklanmadan önce 1 Mayıs’ta başlayan sözleşme süresi 28 Ekim’de sona erecek.

Helikopterler Türkiye geneli ile gerektiğinde K.K.T.C. ve yabancı ülkelerde çıkacak orman yangınlarında kullanılabilecek. 6 Mart’ta imzalandığı belirtilen sözleşmeye göre, her helikopter için günlük 1 saat 30 dakika garanti uçuş saati öngörüldü. Buna göre 25 helikoptere toplam 4 bin 746 saat garanti verildi.

Yangın olmasa da bu para şirkete ödenecek. Sözleşmede, yüklenici olarak “Bordo Mimarlık İnşaat ile EAB Havacılık İş Ortaklığı” gösteriliyor. İki şirket de Bordo Grup iştiraki.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.