Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: ABD heyetinin değerlendirmeleri kapsamında yasağın son bulması yönünde adım atılacağından eminim

Atatürk Havalimanı’nın ABD laptop yasağı muafiyetini sağlayan tomografi cihazlarını geçtiğimiz hafta Cuma günü ilk kez kullanmasının yankıları sürüyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, heyet kontrolü sonrası yasağın kalkacağından emin olduğunu vurgulayarak “Bu uygulama en azından Türkiye’de farklı bir aşamaya gelebilir.” dedi. Katıldığı bir canlı yayında konuşan Arslan, Türk havalimanlarında alınan önlemlerin Dünya standartlarının üzerinde olduğunu belirterek, önümüzdeki hafta ABD’den bir heyet geleceğini söyledi.

Arslan, heyetin değerlendirmeleri kapsamında yasağın son bulması yönünde adım atılacağından emin olduğunu belirtti.

“ABD’DEN HEYET GELECEK”

Arslan, “Biz gerek ABD, gerek İngiltere ile temasları sürekli yapıyoruz. Onları davet ederek aldığımızın önlemlerin dünya  standartlarının üzerinde olduğunu onlara anlattık. Bu karar alındığı andan itibaren tomografi cihazları sipariş ettik. ABD uçuşlarında  bu uygulama başladı. Aldığımız tomografi cihazları uygulaması sonrası  önümüzde hafta da ABD’den heyet gelecek. Bu uygulama en azından  Türkiye’de farklı bir aşamaya gelebilir.” dedi.

TOMOGRAFİ CİHAZIYLA KONTROL YAPILDI

Atatürk Havalimanı’nda Türk Hava Yolları’nın San Fransisco yolcularının valizleri, çantaları ve elektronik cihazları uçağa biniş öncesi yeni tomografi cihazlarıyla tarandı. 15 gün kadar önce Atatürk Havalimanı’na getirilen tomografi cihazları ABD’nin yasak muafiyeti için aranan şartları sağlıyor.

ABD’li yetkillilerin Atatürk Havalimanı’na gelip onay vermelerini takiben elektronik cihazların uçak içine alınması bekleniyor.

Boarding’ten hemen önce, uçaklarının olduğu köprülerde yolcuları, tomografi cihazları karşılayacak. Yolcuların çanta, laptop gibi yanında taşıdığı tüm eşya, cihazdan geçirilip tomografisi çekilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.