JET yakıtını amaç dışı kullananlara 1.2 milyar lira ceza…

MASAK 2015 Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre 2015 yılında aynı zamanda şüpheli işlem bildirimi de iki katına çıktı. 2014’te 36 bin 483 olan şüpheli işlem bildirimi rakamı 2015’te 74 bin 221’e ulaştı. Şüpheli işlem bildirimleri 2015’te yapılan önemli mali operasyonların da kaynağı oldu.

YATTAN VE UÇAKTAN KARA PARAYA ULAŞILIYOR

Maliye Bakanlığı şüpheli işlem bildirim formlarının sadeleştirilmesi, sektörel şüpheli işlem bildirim rehberlerinin oluşturulması ve geliştirilmesi, elektronik şüpheli işlem bildirimi uygulamasının yaygınlaştırılması neticesinde sayının arttığını tahmin ediyor. Şüpheli işlem bildirimini daha önce olduğu gibi en çok bankalar yapmış. Bankalardan Maliye’ye giden bildirim sayısı tam 66 bin. İlginç olan ise daha önce olmayan bir alandan gelen şüpheli işlem bildirimi. İş makineleri dahil kara, hava ve deniz taşıtları alım satımı ile ilgilenenler 35 işlemden şüphelendiklerini Maliye’ye iletmiş. Bu durum; uçak, yat, gemi ve iş makinesi satanların bu alanda şüpheli işlemler ile karşılaştığını ortaya koyuyor.

118 MİLYON TL’LİK LÜKS VERGİSİ KESTİ

Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2015 Faaliyet Raporu’nda ise bakanlığın yoğun vergi denetimleri yapacağını açıkladığı alanlarda ulaşılan sonuçlar açıklandı.

Buna göre yapılan denetimlerde sigara kaçakçılığı yapanlara 217, akaryakıtta vergi kaçıranlara 1.7 milyar lira, jet yakıtını amaç dışı kullananlara 1.2 milyar lira ceza kesildi.

Konut kredili gayrimenkul satışında 54 milyon lira vergi kaçağı tespit eden Maliye 129 milyon lira da ceza kesti. Ayrıca lüks otomobil ithalinde 50 milyon liralık Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) az gösterildiği belirlenerek 118 milyon lira da ceza yazıldı.

(Rahim AK/GAZETE HABERTÜRK)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.