HAVELSAN’dan Büyük İhracat Hamlesi – Helikopter Simülatörü Katar’a Doğru Yol Alıyor!

HAVELSAN tarafından Katar Emirliği Hava Kuvvetleri için gerçekleştirilen anahtar teslim eğitim merkezi kapsamında yerli imkânlarla üretilen Agusta Westland helikopter tam görev simülatörü  (AW139 FMS), Katar’a ihraç edilmek üzere 22 Aralık günü Körfez’den yola çıktı.

Dünyadaki en büyük ilk beş simülatör üreticisinden biri olan ve Silahlı Kuvvetlerimizin her türlü simülatör ihtiyacını karşılayan HAVELSAN, artık ülkemize ve savunma sanayimize simülatör ihracı yolu ile de katkıda bulunuyor.

İleri teknoloji ve yerli imkanlar kullanılarak üretilen AW139 simülatörü, ihraç için sökülmeden önce HAVELSAN’ın Ankara’daki simülatör merkezinde 50’yi aşkın Katar’lı pilotun eğitimi için de başarı ile hizmet verdi. Simülatörün başarısı ve yerli ürün iddiası ayrıca, geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye Satınalma ve Tedarik Yönetimi Zirvesi’nde Türkiye 2016 ‘En İyi Yerlileştirme Projesi’ ödülünü alarak tescil edilmiş oldu.

AW 139 simülatörü geçtiğimiz hafta, kendisini Katar’a götürecek M/V IDAHO gemi güvertesine, HAVELSAN mühendislerinin gözetiminde yüklendi. Bu başarılı ekibin proje müdürü Mehmet Bilgi YEŞİL (yanda) “Bu büyük ve önemli projenin bir parçası olmaktan son derece mutluyum ve gurur duyuyorum. Ekibimle yıllardır özveri ile çalıştık. Şimdi bu ileri teknolojiye sahip ürünün başarı ile gemiye yüklendiğini görmek bizim için mükafatların en büyüğüdür. HAVELSAN olarak artık Silahlı Kuvvetlerimizin yanı sıra, dost ve müttefik ülkelerin eğitim ve simülasyon sistemleri ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunu yaparken iş ekosistemimizdeki yerli firmalara iş vererek ekonomiye katkı sağlıyor ve aynı zamanda savunma sanayimizin ihracat hamlesini desteklemiş oluyoruz” dedi.

HAVELSAN, 2017 yılında da Türk Hava Yolları için ürettiği BOEING 737 yolcu uçağı simülatörünü de teslim ederek başka bir ilke daha imza atmış olacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.