Yolcuların seyahatleri esnasında hangi durumlarda dua ettiklerini merak ettiniz mi? Veya siz hangi durumlarda dua ediyorsunuz? Yaklaşık 10 bin metrede, bir tüpün içinde neden dua etmeye ihtiyaç duyarız?

Birçok sebepten dolayı, bazıları o an da yaşanan, bazıları ise yaşanmış veya yaşanacak hadiselerden kaynaklı dua ederiz. Olumsuz veya olumlu yaşanan olaylar karşısında ayaklarımızda yerden kesik olunca tek yapabildiğimiz şey dua etmek oluyor.

Buyurun bir bakalım uçakta neden ve hangi durumlarda dua ederiz?

TÜRBÜLANSTA SALLANINCA DUA EDERİZ!

“Uçuş esnasında gök gürültüsü gibi bir sesle birlikte uçağın sarsılma durumu” yani türbülans duaya davetiye çıkaran bir numaralı hadisedir. Birçok yolcunun içi ürperir. Türbülans tecrübesi yaşamış ve uçuş güvenliği eğitimi olanlar bile heyecanlanır. Türbülans havacılık camiası için ne kadar sıradan bir hadise olsa da yolcular için kesinlikle unutulmayan sıra dışı bir olaydır. Uçuş ekibi yolcuların güvenli seyahati için eğitilir. Yaşanan sıkıntılı durumların atlatılmasında bilgi ve eğitimleriyle teyakkuzda olurlar. Ancak türbülanstan korkan yolcular bu durumdan sağ salim çıkabilmek ve bir an önce uçağın inmesi için bildikleri tüm duaları okurlar. Hem de defalarca…

UÇUŞ KORKUSU BOL DUA ETTİRİR!

Uçuş korkusuna rağmen uçakla yolculuğu göze alan birisinin hem önemli nedenleri vardır, hem de bol edeceği zamanı. Zira uçuş korkusu olanlar için bu seyahat süresi normal yolculara göre daha uzun sürer. Zaman bir türlü geçmek bilmez ve daha uçağa binmeden evhamlar kapılır. Ve dua faslı uçuş fobisi olan için bilet alımıyla birlikte başlar. Tabii ilk defa uçağa binenler, korkularını yenemeyenler ve korkarak uçmak zorunda olanları bu sınıfa dahil etmek gerekir. Uçuş korkusunu yenemeyenler veya yenmek için çaba sarf etmeyenler tek çareyi dua etmekte buluyor. Daha az dua için uçuş korkusunu yenmeye çalışmak, bunun içinde ilgili kurum ve uzmanlara başvurmak gerekir.

Güntay Şimşek’in yazısının devamı için; Yolcular ne zaman, neden dua eder?

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.