Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Yolcuları uçakta beş saat mahsur bırakan Eurowings’e 225 bin dolar para cezası!

 Eurowings, uluslararası bir uçuşun yolculara uçaktan inme fırsatı vermeden dört saatten fazla uçakta mahsur bırakması nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı (DoT) tarafından 225.000 Dolar para cezasına çarptırıldı.

Olay, 23 Temmuz 2019’da Lufthansa’ya ait düşük maliyetli  havayolu Eurowings’in   EW1182’nin Düsseldorf Havalimanı’ndan Miami’ye uçuşu sırasında havalimanının hava muhalefeleti nedeniyle kapanması üzerine Fort Lauderdale-Hollywood Uluslararası Havalimanı’na yönlendirilmesi sırasında meydana geldi. 

DoT soruşturmasına göre Eurowings ekibi, yolcuları inişten kısa bir süre sonra saat 17.15 civarında uçaktan indirmeyi ve otobüslerle terminale götürmeyi talep etti.

Bununla birlikte, ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi, yolcuların yalnızca kayıtlı bagajları da indirilebiliyorsa uçaktan inmelerine izin verecekti. O sırada yeterli yer hizmetleri görevlisi olmadığı için yolcular uçakta kalmak zorunda kaldı.

Yaklaşık 19.15’te, Fort Lauderdale’de uçakta iki saat bekledikten sonra, bagaj boşaltma işlemini tamamlamak için ekipler geldi.

DoT’ye göre Eurowings, Miami’de havanın açılacağını umarak yardımı reddetti ve sonraki üç buçuk saat boyunca uçaktqaki yolcuları tahliye etmedi. Saat 22.00’de mürettebata Miami havaalanının hava nedeniyle kapalı kalacağı bildirildi.

Aynı zamanda, uçaktaki çok sayıda yolcu huzursuz oldu ve polisi aradı: sonunda polis müdahalesiyle yolcular uçaktan indirildi.

268 yolcu, toplam 5 saat 36 dakika uçakta tutulduktan sonra nihayet saat 22.50’de uçaktan indirildi.

ABD havayolu yolcu haklarını koruma kapsamında, uluslararası uçuş yapan yolculara, pist gecikmesi dört saati aşmadan uçaktan inme fırsatı verilmesi gerekiyor. Buna cevaben Eurowings, “yolcularının ve mürettebatının güvenliğinin en büyük öncelik olduğunu” ve “gecikmenin yolcularına verdiği rahatsızlıktan dolayı üzgün olduğunu” bildirdi.

Eurowings, gecikmenin “kontrolü dışındaki şartlardan” kaynaklandığına kesin olarak inandığını ve herhangi bir hukuki cezanın uygulanmaması gerektiğini savunurken, para cezasına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR