Fransa ve Yunanistan, bir süredir kulislerde konuşulan 18 Rafale savaş uçağı alımına ilişkin müzakereleri tamamladı. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunan ordusunu güçlendirmek için Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı, 4 deniz fırkateyni ve 4 de helikopter alacağını açıkladı.

Selanik’te konuşan Miçotakis, ayrıca, ordunun yeniden yapılandırılması çerçevesinde, 15.000 ek asker alınacağını ve savunma sanayisini daha fazla finanse edileceğini söyledi. Miçotakis tarafından açıklanan program ayrıca, 4 firkateynin yenilenmesi ve tanksavar silahları, torpidoları ve füzelerin satın alınmasını da içeriyor.

Uzun süre alıcı bulamayan Fransız Rafale savaş uçakları 2015 yılından bu yana Hindistan ve Mısır da dahil olmak üzere pek çok ülkeye satıldı. İlk olarak 1980’lerin ortasında, Fransız Mirage 2000 ve İngiliz, İtalyan ve Alman Tornado’nun yerini alma arzusundan doğan Rafale A uçağı, ilk uçuşunu 4 Temmuz 1986’da Istres’de tamamladı. Fransız Donanması ve Hava Kuvvetleri tarafından 2004’ten bu yana kullanılan Rafale, önceki nesillerden yeni tip savaş uçağının yerini aldı. Ancak diğer ülkelere ihraç edilmesi için uzun süre beklemesi gerekti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.