Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın “Bursa’ya müjde” paketi adı altında Yunuseli Havaalanı arazisini imara açarak konut yapılmasına yönelik açıkladığı projeye Milli Savunma Bakanlığı geçit vermedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bin 400 dönümlük Türkiye’nin iniş pisti özelliği taşıyan ilk havaalanı olan Yunuseli Havaalanı’nın yüzde 60’ını Millet Bahçesi yapmayı, kalan yüzde 40’lık bölümünü de imara açarak kentsel dönüşümde kullanmayı amaçlıyordu. Yunuseli Havaalanı’nın imara açılmasına, o alanda okulu olan Jandarma Genel Komutanlığı’ndan itiraz geldi. Komutanlık, havaalanının korunması isteğini Milli Savunma Bakanlığı’na bildirirken, Bakanlık Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin talebini uygun bulmadı.

9-10 BİN KONUT

Başkan Aktaş, 4 Nisan 2018’de Bursa’nın göbeğinde kalan Yunuseli Havalaanı arazisinin konut alanına dönüştürüleceğine ilişkin açıklama yapmış, alanın Sabiha Gökçen ve Yenişehir havaalanları nedeniyle Yunuseli’nin atıl pozisyonda kaldığını, havaalanı arazisinin şehrin çıkarları doğrultusunda değerlendirileceğini belirtmişti. Yunuseli Havaalanı arsasının 9-10 bin konutun yapılabileceği bir yer olduğunu belirten Aktaş, “Bizim burada düşüncemiz şudur: Konut yapalım, gelir ortaklığı şeklinde. Sonra da bu konutları Bursa yararına değerlendirelim. Bursa’ya ait arsaları ve binaları, ya da şehrin diğer değerlerini ‘en rantabl şekilde’ kullanmaya kararlıyız” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.